Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Предприятие решило уступить право денежного требования за поставленный товар другому предприятию. Необходимо ли уведомлять об этом должника и как отразить такую операцию в налоговом учете? Вестник ГНАУ 2010-02-19

Версия для печати

? Підприємство вирішило відступити право грошової вимоги за поставлений товар іншому підприємству. Чи потрібно повідомляти про це боржника і як відобразити таку операцію в податковому обліку?

 

Частиною першою ст. 512 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (зі змінами та доповненнями, за текстом – Цивільний кодекс) встановлено, що відступлення права вимоги визначено як одна з підстав заміни кредитора у зобов'язанні, яке полягає у переданні кредитором своїх прав іншій особі за правочином. Згідно з вимогами частини другої ст. 512 цього Кодексу кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, установлених законом. У свою чергу, відповідно до вимог частини третьої цієї статті кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором. Відповідно до ст. 514 зазначеного Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі та на умовах, що були на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (п. 1 ст. 516 Цивільного кодексу). Проте для належного виконання боржником зобов'язання на користь нового кредитора письмове повідомлення боржника про заміну кредитора в зобов'язанні є обов'язковим (п. 2 ст. 516 цього Кодексу), якщо цього не зробити, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. До надання боржникові письмових доказів переходу прав у зобов'язанні до нового кредитора боржник має право не виконувати свого обов'язку.

Право вимоги може бути предметом договору купівлі-продажу, якщо вимога не має особистого характеру (п. 3 ст. 656 Цивільного кодексу).

При цьому первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові всі документи, які засвідчують права, що передаються (договір та додатки до нього, специфікації, товарно­розпорядчі документи тощо), а також інформацію, яка є важливою для їх здійснення (ст. 517 Цивільного кодексу). Передача таких документів оформлюється актом приймання-передачі, який складається в довільній формі, підписується кожною стороною договору та скріплюється печатками.

У податковому обліку операції з передачі права вимоги регулюються нормами пп. 7.9.7 п. 7.9 ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (зі змінами та доповненнями), відповідно до якого з метою оподаткування платник податку веде облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов'язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

Так, при першому відступленні зобов'язань валові витрати, понесені платником податку – першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами – у розмірі фактичної заборгованості за основним боргом, процентами та іншими платежами за договором за умови, що такі проценти та платежі було включено до складу валового доходу в попередніх податкових періодах відповідно до вимог цього Закону, а за іншими цивільно-правовими договорами – у розмірі фактичної заборгованості, що відступається.

До складу валових доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку – першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умови, що таку заборгованість було включено до складу валових витрат згідно з вимогами цього Закону.

Приклад 

ТОВ «Рейдер» (продавець) за договором купівлі-продажу поставило товар ТОВ «Графіт» (покупцю) з відстрочкою платежу протягом двох тижнів на суму 6000 грн. Не отримавши оплату за поставлений товар, продавець товару відступає право вимоги оплати поставки новому кредитору за ціною 5000 грн.

Розглянемо особливості оподаткування такої операції у ТОВ «Рейдер» після відступлення права вимоги новому кредитору.

ТОВ «Рейдер» (продавець) передав право власності на поставлений товар новому кредитору, тому він зобов'язаний відобразити таку операцію у податковому обліку відповідно до норм пп. 7.9.7 п. 7.9 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, а саме:

валовий дохід дорівнює сумі, отриманій від відступки права вимоги, тобто 5000 грн. (відображається в рядку 01.6 декларації з податку на прибуток);

валові витрати складають суму у розмірі договірної вартості товарів, за якими виникла заборгованість, тобто 6000 грн. (відображається у рядку 04.13 декларації з податку на прибуток).

Фінансовий результат такої операції становить 1000 грн. (5000 грн. – 6000 грн.), таким чином, фінансовий результат від'ємний, тому він зменшує об'єкт оподаткування в момент визнання валових доходів. 


Рубрику підготувала 

 

Ніна Василюк 

Оглядач «Вісника» 

За сприяння: 

 

Олексія Задорожного 

Заступника директора Департаменту адміністрування
податку на прибуток та інших податків і
зборів (обов'язкових платежів) ДПА України
 

Валентина Завгороднєва 

Начальника відділу методології 


«Вісник податкової служби України», лютий 2010 р., № 7 (579), с. 29 (www.visnuk.com.ua)

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)