Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Проблемные вопросы в налогообложении НДС операции по реорганизации путем присоединения сельскохозяйственных предприятий Лига 2010-03-01

Версия для печати

Проблемні питання в оподаткуванні ПДВ операції з реорганізації шляхом приєднання сільськогосподарських підприємств

У листі від 29.10.2008. № 22168/7/16-1517 ДПАУ розглядає реорганізацію юридичних осіб шляхом приєднання як операцію з продажу сукупних валових активів, оподаткування якої регламентовано пп. 3.2.8 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі – Закон про ПДВ).

Нагадаємо, відповідно до пп. 7.4.1 Закону про ПДВ, якщо товари (послуги), при придбанні (виготовленні, будівництві, спорудженні) яких було сформовано податковий кредит, у подальшому починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі ст. 3 цього Закону, то з метою оподаткування такі товари вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).

Таким чином, юридична особа, яка припиняє свою діяльність в результаті приєднання до іншої юридичної особи, на думку фахівців ДПАУ, повинна визнати та відобразити у декларації з ПДВ податкові зобов'язання, пов'язані з умовним продажем товарів (послуг).

Проте ми вважаємо, що застосовувати до операцій з реорганізації підприємств пп. 3.2.8 Закону про ПДВ та розцінювати таку операцію як повноцінну поставку та нараховувати у зв'язку з цим податкові зобов'язання не можна, і ось чому.

У листі від 17.08.2001 р. № 11202/7/16-1217-26 ДПАУ зауважила, що операція з реорганізації платників податку (щоправда з точки зору оподаткування прибутку підприємств) не є операцією з продажу і, відповідно, жодних податкових зобов'язань з податку на прибуток у такому випадку не виникає. Такий висновок податкова зробила на підставі п. 3 ст. 59 гл. 6 р. 2 ГКУ, відповідно до якого у разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання. Таким чином, якщо в результаті реорганізації майнові права та обов'язки підприємства у певній частині переходять до його правонаступника, активи та пасиви балансу такого підприємства в такій самій частині приєднуються до активів та пасивів цього правонаступника. Поставкою ж товарів відповідно до п. 1.4 Закону про ПДВ є будь-які операції, що здійснюються за договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Отже, передача активів підприємства за розподільчим актом у разі його реорганізації за допомогою приєднання не може розцінюватись як операція з поставки товарів та послуг. Тобто така операція не може бути об'єктом оподаткування ПДВ (так само вважає і ДПАУ в листі від 02.03.2007 р. № 2070/6/16-1515-26). Аналогічну думку неодноразово висловлювали й інші відомства (лист Комітету ВР з питань фінансів та банківської діяльності від 19.11.2001 р. № 06-10/680, листи Держкомпідприємництва від 15.08.2002 р. № 2-221/4468, 11.09.2002 р. № 1-221/4912).

Якщо ж підприємство при оподаткуванні операцій з реорганізації шляхом приєднання вирішить керуватись листом ДПАУ від 29.10.2008 р. № 22168/7/16-1517, то необхідно враховувати таке.

По-перше, в скороченій декларації з ПДВ можна відображати податкові зобов'язання, пов'язані з поставкою лише сільськогосподарських товарів за умови дотримання інших вимог ст. 81 Закону про ПДВ.

По-друге, щоб мати можливість відображати в скороченій декларації з ПДВ операції з поставки «біологічних активів», потрібно дотримуватись вимог п. 81.7 Закону про ПДВ, тобто бути безпосереднім виробником цих «біологічних активів».

Крім того, нагадаємо думку ДПАУ, висловлену в листі від 23.10.2009 р. № 23375/7/16-1517-14, стосовно відображення операцій з ліквідації платника ПДВ згідно з п. 9.8 Закону про ПДВ, який використовував до моменту ліквідації спеціальний режим оподаткування в сфері сільського господарства:

«Платник податку – суб'єкт спеціального режиму оподаткування, в обліку якого на день анулювання реєстрації його платником податку на додану вартість знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах та відображений в податковій декларації, за якою проводяться розрахунки з бюджетом, і в спеціальній податковій декларації з податку на додану вартість (скороченій), зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань і відобразити їх в податковій декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання».


Оскільки операція з реорганізації шляхом приєднання також передбачає ліквідацію приєднаного підприємства, ймовірно, фахівці податкової служби, керуючись наведеним листом, також наполягатимуть на відображенні зобов'язань в загальній декларації.

 

Ганна Довбиш 

ТОВ АФ «Профі-Аудит» 


 

Дата підготовки 01.03.2010
© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА» 
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН» 

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)