Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Каков порядок налогообложения доходов физических лиц, осуществляющих независимую профессиональную деятельность, в частности адвокатов? Предусматривает ли законодательство льготы по налогообложению доходов самозанятых лиц? Вестник ГНАУ 2010-02-12

Версия для печати

? Який порядок оподаткування доходів фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатів? Чи передбачено законодавством пільги щодо оподаткування доходів самозайнятих осіб?

 

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі тих, які здійснюють незалежну професійну діяльність, регулюється Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 889-IV). 

Пунктом 1.9 ст. 1 цього Закону визначено, що незалежна професійна діяльність – це діяльність, яка полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, так само, як діяльність лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінників, інженерів чи архітекторів і помічників зазначених осіб або осіб, що здійснюють релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності.

Закон № 889-IV не містить спеціальних норм (статей) щодо особливостей оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема індивідуальну адвокатську діяльність, тому такі доходи оподатковуються на загальних підставах.

Об'єктом оподаткування у адвокатів є загальний річний оподатковуваний дохід, який складається із суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року (п. 4.1 ст. 4 Закону № 889-IV).

Згідно з п. 18.2 ст. 18 Закону № 889-IV обов'язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, зобов'язаних подавати звітність з цього податку в установленому порядку.

Платник податку, в тому числі адвокат – самозайнята особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом (пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 889-IV), зобов'язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня року, наступного за звітним податковим роком, річну податкову декларацію з цього податку і сплатити податок з доходів фізичних осіб з такого доходу за ставкою згідно з п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV (ст. 18).

При цьому зазначеним Законом не передбачено подання платником податку з доходів фізичних осіб, у тому числі самозайнятою особою, щоквартальної податкової декларації та сплату авансових платежів з цього податку.

Щодо зменшення об'єкта оподаткування на суму внесків до Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, то згідно з п. 3.5 ст. 3 цього Закону при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи. До інших, ніж заробітна плата, видів доходів застосування цих норм Закону № 889-IV не передбачено.

Визначення поняття заробітної плати наведено у п. 1.1 та пп. «д» п. 1.3 ст. 1 Закону № 889-IV.

Відповідно до ст. 1, п. 4 ст. 11, п. 5 ст. 14, п. 6 ст. 17, пунктів 3 та 4 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (зі змінами та доповненнями) адвокат в одній особі є страхувальником і застрахованою особою. При цьому згідно з частиною восьмою п. 1 ст. 19 цього Закону страхові внески для осіб, зазначених у п. 5 ст. 14 (до яких належать і адвокати), нараховуються на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб.

Тобто сума страхового внеску нараховується на суму загального оподатковуваного доходу адвоката, так само, як і податок з доходів фізичних осіб.

Закон № 889-IV не містить норм щодо зменшення загального оподатковуваного доходу платника, одержаного від здійснення незалежної професійної діяльності, на суму будь-яких витрат.

 

Рубрику підготувала 

 

Олена Хобич 

Оглядач «Вісника» 

За сприяння 

 

Тетяни Добродій 

Начальника відділу розгляду звернень платників
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України
 


«Вісник податкової служби України», лютий 2010 р., № 6 (578), с. 27 (www.visnuk.com.ua)

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)