Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Учимся сами или учим ребенка, подача декларации для возврата понесенных расходов Бухнеделя 2010-02-22

Версия для печати

НАВЧАЄТЕСЯ САМІ АБО НАВЧАЄТЕ ДИТИНУ?

Подайте декларацію, щоб повернути понесені витрати

"Бухгалтерський тиждень"

№ 8, від 22 лютого 2010 р.

Наталія Журавльова

консультант газети "Бухгалтерський тиждень"

 

Документи статті

Закон про податок з доходів — Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 p. № 889-IV.

Оглядовий лист № 14312 — Оглядовий лист ДПАУ "Щодо застосування норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 09.07.2009 р. № 14312/7/17-0717.

Інструкція № 442 — Інструкція про податковий кредит, затверджена наказом ДПАУ від 22.09.2003 р. № 442.

Перелік роз'яснень ДПАУ — Перелік роз'яснень ДПАУ з питань, що виникали при застосуванні положень п.п. 5.3.3 ст. 5 Закону про ПДФО щодо податкового кредиту на навчання (підготовлений на підставі письмових відповідей, наданих ДПАУ окремим платникам податку на їх письмові запити) від 13.08.2007 р.

Наказ № 581 — наказ ДПАУ "Про затвердження примірних форм Заяви фізичної особи – іноземця про самостійне визначення резидентського статусу та Повідомлення роботодавця про самостійне визначення фізичною особою – іноземцем резидентського статусу" від 05.10.2004 р. № 581.

 

Настав час декларування громадянами отриманих ними у 2009 році доходів. І хоча ДПАУ люб'язно дозволяє громадянам, які добровільно подають декларацію у зв'язку з реалізацією права на податковий кредит, робити це і після 1 квітня 2010 року, рекомендуємо подати декларацію в межах цього строку. Витрати на навчання є, мабуть, найпоширенішим видом витрат, які можна включати до податкового кредиту, тому ми вирішили ще раз докладно зупинитися на цьому питанні.

 

Основні правила

Спочатку наведемо норми Закону про податок з доходів, що встановлюють правила включення до податкового кредиту громадян витрат на навчання (див. "Хто, як та в якій сумі має право декларувати витрати на навчання згідно із законом").

 

Хто, як та в якій сумі має право декларувати витрати на навчання згідно із законом

 

Витяг із Закону про податок з доходів

"1.16. Податковий кредит — сума (вартість) витрат, понесених платником податку – резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом.

<...>

5.3. Перелік витрат, дозволених до включення до складу податкового кредиту

<...>

5.3.3. суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення, але не більше суми, визначеної у підпункті 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону, у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Такі витрати включаються:

а) при навчанні платника податку або іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення — до податкового кредиту одного з таких членів за їх вибором;

б) при навчанні обох членів подружжя — окремо до податкового кредиту кожного, відповідно до вартості його навчання.

Зазначений у підпункті "а" цього підпункту вибір вважається здійсненим, якщо платник податку подає податкову декларацію, у якій визначається сума таких витрат.

Для цілей нього підпункту членами подружжя вважаються особи, які перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом".

 

 

Витрати на чиє навчання можна включати до податкового кредиту. За загальним правилом, до податкового кредиту платник може включити лише ті витрати, які поніс безпосередньо він сам, що має бути підтверджено документально. Однак стосовно витрат на навчання Закон про податок з доходів надає право вибору того, хто декларуватиме податковий кредит щодо таких витрат: задекларувати можна витрати або на своє навчання, або на навчання члена сім'ї першого ступеня споріднення. До останніх належать:

— батьки платника та батька його чоловіка або дружини;

— чоловік або дружина платника;

— діти платника, його чоловіка або дружини, у тому числі усиновлених ними дітей.

Надане право вибору якраз і викликає найбільшу кількість запитань.

Якщо сам учень декларує витрати на навчання, які поніс саме він, то жодних проблем із податковим кредитом у нього не виникає — він уключає понесені на своє навчання витрати до свого податкового кредиту.

Якщо батьки платять за навчання дитини, то тут допускається оформлення документів як від імені учня, так і від імені його батьків, тобто договір на навчання та платіжні документи може бути оформлено від імені студента, а задекларувати податковий кредит має право його батько чи мати (Перелік роз'яснень ДПАУ, Оглядовий лист № 14312). Причому звертаємо увагу, що тільки один з батьків може реалізувати право податкового кредиту щодо цих витрат. Дозволяється і варіант, коли договір укладено з одним з батьків, а оплату внесено від імені його дитини, яка навчається. І в цьому випадку один з батьків має право включити понесені витрати до складу податкового кредиту. Як указано в Законі про податок з доходів, вибір вважається здійсненим, якщо платник подає декларацію із зазначенням у ній суми витрат. ДПАУ рекомендує у разі, коли декларуються витрати не на своє навчання, у декларації здійснювати запис, що інші члени сім'ї першого ступеня споріднення не відображають ці витрати у своїх деклараціях.

Хоча є тут одне дуже серйозне АЛЕ! ДПАУ висуває таку умову: платник може скористатися правом на податковий кредит щодо витрат на навчання члена сім'ї першого ступеня споріднення лише в тому випадку, якщо такий член сім'ї, котрий навчається, не отримував у звітному році дохід у вигляді заробітної плати. Якщо учень працював і отримував зарплату, то лише він має право декларувати податковий кредит*. У разі відмови в податковому кредиті на тій підставі, що учень протягом звітного року мав дохід у вигляді зарплати, потрібно звертатися до суду. Ми впевнені, що суд буде на вашому боці. Мабуть, якраз і розраховують на те, що до суду звертатимуться небагато людей, тому значну частину бюджетних коштів буде в такий спосіб збережено.

*Виняток, на думку ДПАУ. становить випадок, коли студент влаштувався на роботу вже після закінчення навчання (лист від 13.08.2007 р № 9813/5/17-0716, запитання 11). Докладно цей лист ми аналізували у статті "Податковий кредит на навчання: ДПАУ узагальнила свої роз'яснення в одному листі" // "БТ", 2007, № 48. с. 12.

Щоб надихнути вас упевненістю у тому, що ви маєте високі шанси виграти в суді, хочемо звернути увагу на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2009 р. № 4/156, згідно з якою позивачу було відмовлено в унесенні змін до Інструкції № 442, а саме в доповненні п.п. "а" п. 3.3 цієї Інструкції фразою такого змісту: "крім випадків студентів, які працювали у звітний період та права вибору не мають і повинні для отримання податкового кредиту подати декларацію особисто"*. Позов було мотивовано тим, що відповідач (ДПАУ) запровадив цю норму листами, тобто застосовує її на практиці, але на рівні інструкції цю вимогу не встановлено, що дезорієнтує фізичних осіб – потенційних користувачів податковим кредитом. Суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для внесення змін до Інструкції № 442, оскільки в результаті здійснення таких дій фактично буде розширено зміст статті Закону про податок з доходів та доповнено її зміст. Також суд зауважив, що судова практика вирішення спорів щодо застосування як ст. 5 Закону про податок з доходів, так і п. 3.3 Інструкції № 442, вирішується на користь фізичних осіб. Отже, вимога ДПАУ про те, що якщо учень отримував у звітному році дохід у вигляді зарплати, то тільки він може декларувати витрати на навчання в податковому кредиті, є незаконною.

*На сьогодні ця норма звучить так: "Такі витрати включаються до податкового кредиту:

а) при навчанні платника податку або іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення — до податковою кредиту одного з таких членів за їх вибором."

Вид навчання. Декларуванню підлягають витрати на навчання у вищих та професійно-технічних навчальних закладах, метою якого є здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня.

До вищих навчальних закладів належать: університет, академія, інститут, консерваторія, коледж, технікум (училище). Документами про вищу освіту, тобто про здобуття особою вищої освіти та кваліфікації за певними освітньо-кваліфікаційними рівнями є диплом молодшого спеціаліста, диплом бакалавра, диплом спеціаліста, диплом магістра.

До професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод: центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання. Документами про здобуття професійно-технічної освіти є диплом кваліфікованого працівника, диплом молодшого спеціаліста свідоцтво про присвоєння чи підвищення робітничої кваліфікації.

Якщо метою навчання не є здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня (наприклад, відвідування будь-яких курсів, навіть якщо вони проводяться вищим навчальним закладом), то такі витрати не можна включати до податкового кредиту.

До податкового кредиту можна включати витрати на навчання тільки у вітчизняних навчальних закладах. Такий висновок випливає з визначення податкового кредиту, згідно з яким до нього включаються витрати, понесені платником – резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних та юридичних осіб. При цьому форма власності навчального закладу (державна, комунальна, приватна) значення не має. Не має також значення для включення витрат до податкового кредиту і форма навчання (очна, заочна, дистанційна тощо).

Сумове обмеження. За загальним правилом, розмір витрат, що включаються до податкового кредиту, не може перевищувати отриманого у звітному році оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати. При цьому згідно з п.п. 1.1 Інструкції № 442 під доходом у вигляді заробітної плати розуміється дохід, нарахований (виплачений, наданий) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від роботодавця, незалежно від того, чи є такий роботодавець резидентом або нерезидентом, а також заробітної плати, нарахованої особі за здійснення роботи за наймом у складі екіпажу (команди) транспортного засобу, який перебуває за межами території України, її територіальних вод (виключної економічної зони), у тому числі на якірних стоянках, та належить резиденту на правах власності або перебуває у його тимчасовому (строковому) користуванні та/або є зареєстрованим у Державному судновому реєстрі України чи Судновій книзі України.

Для декларування витрат на навчання п.п. 5.3.3 Закону про податок з доходів передбачено також спеціальне сумове обмеження, розмір якого у 2009 році становить 940 грн. із розрахунку на кожен повний чи неповний місяць навчання. Причому при декларуванні доходів за звітний рік ураховується кількість місяців навчання, що припадають на звітний календарний (а не навчальний) рік.

 

Приклад 1. Студент 1-го курсу вищого навчального закладу (навчальний рік — 2009/2010, початок навчання — вересень 2009 року) має право включити до податкового кредиту суму в межах 3 760 грн. (940 х 4). А, наприклад, студент 5-го курсу враховує кількість місяців навчання двох навчальних років (2008/2009 і 2009/2010), що припадають на 2009 рік. Так, якщо за договором на навчання навчальний рік становить 10 місяців (з 1 вересня до 1 липня), то гранична сума витрат дорівнюватиме 9 400 грн. (940 х 10).

Якщо в договорі не зазначено тривалість навчального року, то ДПАУ у своїх листах вимагає надання відповідної довідки з навчального закладу. Для заочної форми навчання тривалість навчання автоматично встановлюється в кількості 12 місяців. Таку відповідь дала ДПАУ в листі від 13.08.2007 р. № 9813/5/17-0716, який, у свою чергу, ґрунтується на роз'ясненнях Міносвіти.

Коли платіж за навчання здійснюється рік у рік (тобто у 2009 році заплатили за місяці навчання у 2009 році), визначити суму податкового кредиту і граничний його розмір просто. Однак найчастіше платники на початку навчального року вносять плату за весь навчальний рік або, наприклад, у вересні сплачують за перший семестр, а у грудні — за другий. У таких випадках потрібно знати, що до податкового кредиту включаються лише витрати, що припадають на місяці навчання у звітному (у цьому випадку — 2009) році.

 

Приклад 2. Вартість одного місяця навчання у вищому навчальному закладі становить 400 грн. на місяць. Тривалість навчального року — 10 місяців. У вересні 2009 року студент уніс оплату за весь навчальний рік (вересень 2009 - червень 2010) у розмірі 4 000 грн. За підсумками 2009 року він відобразить у складі податкового кредиту суму в розмірі 1 600 грн. (400 х 4). Решту суми в розмірі 2400 грн. (400 х 6) на підставі того самого платіжного документа буде задекларовано студентом за підсумками 2010 року.

Документальне підтвердження До податкового кредиту включаються понесені платником витрати, підтверджені документально. Такими документами є: договір на надання освітніх послуг; платіжне доручення на безготівкове перерахування коштів або квитанція банку чи відділення зв'язку; або довідка роботодавця, який за дорученням платника податків здійснював перерахування сум коштів з отримуваного ним доходу на його навчання або навчання інших членів його сім'ї першого ступеня споріднення навчальним закладам.

Якщо платник податків декларує витрати не на своє навчання, а на навчання члена сім'ї першого ступеня споріднення, то йому потрібно також документально підтвердити таку спорідненість.

 

Нюанси декларування податкового кредиту на навчання

Запитання

Відповідь

1

2

1. Чи можна включати до податкового кредиту оплату:

— курсів довузівської підготовки?

Ні, не можна, оскільки додаткові послуги, що надаються вищим навчальним закладом, спрямовано на підготовку фізичної особи до вступу до навчального закладу, а не на здобуття будь-якого освітньо-кваліфікаційного рівня (запитання 9 Переліку роз'яснень ДПАУ)

— магістратури та інтернатури?

Так, можна. Це навчання входить до системи вищої освіти

— військової кафедри?

Ні (запитання 8 Переліку роз'яснень ДПАУ)

— аспірантури?

Не можна. Метою навчання в аспірантурі є здобуття наукового ступеня, а не вищої освіти (запитання 24 Переліку роз'яснень ДПАУ)

2. Чи може включити до податкового кредиту витрати на навчання непрацюючого студента:

— його рідний батько, який проживає після розлучення окремо від дитини?

Так, може, якщо він не позбавлений батьківських прав та якщо дитину не всиновлено іншою особою (запитання 19 Переліку роз'яснень ДПАУ, запитання 8 п. 10 Оглядового листа 14312)

— нерідний батько дитини (чоловік

матері)?

Так, має, якщо він перебуває з матір'ю дитини в офіційному шлюбі. При цьому не має значення, чи всиновлено дитину її нерідним батьком (запитання 20 Переліку роз'яснень ДПАУ)

— бабуся студента?

Ні. Бабусі й дідусі (так само, як і брати, сестри, тітки і дядьки) не належать до членів сім'ї першого ступеня споріднення (запитання 11 п. 10 розділу IV Оглядового листа 14312)

— один з батьків, якщо вік дитини перевищив 23 роки?

На думку ДПАУ, якщо документи оформлено від імені дитини, то востаннє один з батьків може відобразити податковий кредит за підсумками року, в якому дитина досягла віку 23 років. Якщо платіжні документи оформлено від імені одного з батьків, то він має право й далі користуватися правом податкового кредиту (запитання 7 п. 10 розділу IV Оглядового листа 14312, запитання 30 Переліку роз'яснень ДПАУ).

Ми вважаємо, що вік дитини не впливає на порядок реалізації права на податковий кредит, але найімовірніше, таку позицію доведеться відстоювати в суді

— обидва з батьків, якщо частину квитанцій на оплату оформлено від імені матері, а частину — від імені батька?

Ні. Правом податкового кредиту може скористатися лише один з батьків. Причому в цій ситуації один з батьків може задекларувати лише ті витрати, які поніс безпосередньо він сам (запитання 10 Переліку роз'яснень ДПАУ)

— один з батьків за доньку, яка перебуває в законному шлюбі?

Так, може, але за висунутої ДПАУ умови, що ні вона, ні її чоловік у звітному році не отримували дохід у вигляді зарплати. На наш погляд, і чоловік, і батьки рівною мірою є членами сім'ї першого ступеня споріднення, і будь-хто з них за вибором сім'ї має право декларувати податковий кредит за навчання доньки (дружини) (запитання 29 Переліку роз'яснень ДПАУ)

3. Якщо у звітному році оплачено навчання за три роки вперед, у якій сумі можна декларувати податковий кредит?

Згідно з логікою платник має право декларувати такі витрати за підсумками тих років, на які припадають оплачені місяці навчання. Проте ДПАУ не дозволяє декларувати витрати на навчання, оплачені на кілька років уперед, ні за підсумками того року, в якому відбулася оплата, ні за підсумками тих років, навчання за які оплачено (лист від 26.04.2007 р. № 8484/7/17-0717, запитання 5 Переліку роз'яснень ДПАУ). Підстава для відмови — до податкового кредиту включаються понесені у звітному році витрати. Хоча при оплаті у звітному році навчання за весь навчальний рік ДПАУ дозволяє розбивати сплачену суму і декларувати її за підсумками двох календарних років, на які припадають місяці навчання (запитання 26 Переліку роз'яснень ДПАУ, запитання 6 п. 10 Оглядового листа № 14312). Наприклад, при оплаті навчання у 2009 році за навчальний рік 2009/2010 (за 1-й семестр 2009 року та 2-й семестр цього ж навчального року в 2010-му календарному році) платник може віднести суму оплати навчання до податкового кредиту двох років: 2009-го і 2010-го, розбивши таку суму пропорційно місяцям навчання)

4. Фізична особа працює за трудовим договором і заочно навчається у вищому навчальному закладі. Чи має вона право декларувати податковий кредит, якщо її зареєстровано підприємцем?

Так, має право, але тільки в межах оподатковуваного доходу, отриманого нею у звітному році у вигляді зарплати. Факт реєстрації фізичної особи підприємцем не позбавляє її права на податковий кредит. Якби фізична особа отримувала тільки доходи від підприємницької діяльності, то права на податковий кредит в неї б не було

5. Громадянин Росії, який отримав посвідку на постійне проживання в Україні, поніс витрати на оплату навчання доньки в українському вищому навчальному закладі. Чи може він подати декларацію та відобразити в ній податковий кредит?

Право на податковий кредит мають лише резиденти України.

Якщо громадянин Росії оформив Довідку/Повідомлення про визначення резидентського статусу за формою згідно з наказом № 581 (тобто він має податковий статус резидента України), тоді він має право декларувати податковий кредит у межах отриманої у звітному році зарплати на території України. Без Довідки/Повідомлення він такого права позбавлений. Таку вимогу висуває ДПАУ у своєму Оглядовому листі від 23.12.2009 р. № 28593/7/17-0717

6. Чи можуть громадяни України, які працюють у дипломатичних представництвах інших держав, задекларувати податковий кредит щодо витрат на навчання?

ДПАУ вважає, що не можуть, оскільки дипломатичні представництва інших держав є нерезидентами України, а отже, вони не підпадають під визначення податкового агента та мають право не утримувати і не перераховувати до бюджету податок з доходів працівників таких представництв. У зв'язку з цим ДПАУ визнає такий дохід іноземним та відмовляє платникам у праві на податковий кредит (запитання 16 Переліку роз'яснень ДПАУ) Ми не зовсім згодні з цим.

По-перше, податок з доходів за домовленістю між сторонами може утримуватися і перераховуватися до бюджету. У такому разі, і ДПАУ з цим згодна (лист від 16.12.2005 р. № 25125/7/17-3117). фізична особа має право декларувати податковий кредит.

По-друге, якщо протягом року податок не утримувався і не перераховувався до бюджету, фізична особа зобов'язана за підсумками року задекларувати такі доходи і сплатити з них податок самостійно, тобто податок до бюджету надійде. Отриманий у представництві дохід відповідає визначенню зарплати, наведеному в Інструкції № 442, оскільки

 

його одержано під час трудової діяльності на території України від нерезидента (те, що дохід може бути отримано як від резидента, так і від нерезидента, прямо зазначено у визначенні). У зв'язку з цим ми вважаємо декларування податкового кредиту такими особами правомірним

7. Чи має право працівник органів внутрішніх справ, який навчається у вищій школі міліції, задекларувати за підсумками року витрати на навчання?

Ні, не має права. На суму витрат можна зменшувати лише дохід у вигляді заробітної плати. Грошове забезпечення не є доходом у вигляді заробітної плати. Ураховуючи механізм повної та рівноцінної компенсації втрат у вигляді утриманого податку з доходів, установлений п. 22.7 Закону про податок з доходів для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, відсутність права на податковий кредит є логічною. Таку ж відповідь дає і ДПАУ (запитання 15 Переліку роз'яснень ДПАУ)

8. Плату за навчання у вищому навчальному закладі працівника перераховує підприємство. 50 % сплачених коштів утримується із зарплати працівника — батька того, хто навчається. Чи має право батько задекларувати витрати на навчання в сумі, що утримується з його зарплати?

Тут усе залежить від документального оформлення. Якщо за договором зобов'язання про оплату навчання бере на себе підприємство, а працівник тільки відшкодовує підприємству частину понесених витрат, то права на податковий кредит у батька, найімовірніше, не буде. ДПАУ в листі від 26.11.2008 р. № 24395/7/17-071, розглядаючи таку ситуацію, відмовляє батьку в податковому кредиті, спираючись на те, що такі витрати має бути сплачено платником податків на користь навчального закладу, а в цьому випадку оплата надходить від підприємства.

Якщо договором буде передбачено, що навчання частково оплачується підприємством, а частково — батьком дитини, то тут право на податковий кредит буде збережено. При цьому утримання із зарплати працівника з проханням перераховувати грошові кошти вищому навчального закладу в рахунок оплати навчання його дитини здійснюються на підставі заяви такого працівника.

За логікою, і в тому, і в іншому випадку батько дитини несе витрати в розмірі 50 % вартості навчання, і тому він повинен мати право на податковий кредит. Однак у першому випадку довести це податковим органам буде дуже важко

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)