Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Составляем отчет в Фонд инвалидов Баланс 2010-02-15

Версия для печати

СКЛАДАЄМО ЗВІТ ДО ФОНДУ ІНВАЛІДІВ

"Баланс"

№ 13, від 15 лютого 2010 р.

Наталія Романова

головний юрисконсульт

 

Один раз на рік роботодавцям необхідно відзвітувати перед Фондом соціального захисту інвалідів про виконання нормативу робочих місць із працевлаштування інвалідів. Звіт за 2009 рік необхідно подати до 1 березня, тобто останній день здачі звіту — 26 лютого 2010 року. Розповімо, як правильно заповнити такий звіт.

 

Хто саме звітує перед Фондом інвалідів

Обов'язки роботодавців у сфері працевлаштування інвалідів викладено в Законі від 21.03.91 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі — Закон № 875). Дотримуватись його положень повинні ті роботодавці (юридичні особи та приватні підприємці), у яких за основним місцем роботи трудиться 8 і більше найманих працівників.

Зверніть увагу: йдеться саме про основну роботу, тобто зовнішні сумісники та особи, які працюють за цивільно-правовими договорами, не враховуються. Наприклад, якщо у підприємця працюють 4 зовнішніх сумісники, 2 чоловіки — за договором підряду і 5 — за основним місцем роботи, то при загальній фактичній кількості найманих працівників 9 (4 сумісники та 5 основних) під дію Закону № 875 цей підприємець не підпадає.

Роботодавці, у яких працює 8 і більше працівників, зобов'язані (ч. 1 і 9 ст. 19 Закону № 875):

зареєструватися у Фонді інвалідів (за місцем держреєстрації підприємства або підприємця). Строк реєстрації — до 1 лютого року, що настає за роком, у якому СПД був створений або кількість його "основних" найманих працівників досягла 8 чоловік (п. 3 Порядку реєстрації, затвердженого постановою КМУ від 31.01.07 р. № 70, далі — Порядок реєстрації, див. "БАЛАНС", 2009, № 77, с. 5). Як бачимо, незважаючи на норму ст. 19 Закону № 875, Фонд прагне формувати реєстр усіх роботодавців, у тому числі й тих, хто ще не має найманих працівників;

щорічно подавати звіт ("Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів"). Звіт подається до 1 березня року, що настає за звітним, за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Мінпраці та соцполітики від 10.02.07 р. № 42;

виконувати норматив робочих місць із працевлаштування інвалідів. Цей норматив становить 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а при середньообліковій чисельності працівників від 8 до 25 чоловік — одне робоче місце. Наприклад, при чисельності 38 чоловік повинно бути працевлаштоване 2 інваліди (38 х 4 % = 1,52, оскільки після коми цифра 5, то округляємо у більший бік); при чисельності 25 чоловік — створено одне робоче місце для інваліда (25 х 4 % = 1);

у разі невиконання нормативу сплачувати штрафні санкції. Строк для сплати штрафів — до 15 квітня року, що настає за звітним.

 

Ситуація 1

Приватне підприємство отримало свідоцтво про держреєстрацію у грудні 2009 року. Найманий працівник поки що тільки один — директор. У Фонді інвалідів підприємство не зареєстроване.

У цій ситуації підприємству штрафні санкції не загрожують, оскільки за відсутність реєстрації у Фонді інвалідів ні фінансової, ні адміністративної відповідальності законодавством не передбачено. Тому і звітувати перед Фондом поки що не треба. Але надалі, у міру формування штату, підприємству слід пам'ятати про виконання нормативу із працевлаштування інвалідів. Наприклад, якщо планується штат 9 чоловік, то на роботу необхідно прийняти одного інваліда, відповідно у 2011 році підприємству треба буде зареєструватися в Фонді та відзвітувати вже за 2010 рік.

 

Ситуація 2

На кінець 2009 року на підприємстві працює 10 чоловік, але в цілому за рік середньооблікова чисельність працівників — 7, у Фонді інвалідів підприємство зареєстроване.

Норматив робочих місць для інвалідів розраховується виходячи із середньооблікової чисельності. Якщо така чисельність менше 8, підприємству не потрібно виконувати норматив робочих місць, тому у звіті будуть нулі/прочерки. Виникає запитання: а чи треба такому підприємству звітувати перед Фондом інвалідів? У Законі № 875 та Інструкції із заповнення звіту, затвердженій наказом Мінпраці та соцполітики від 10.02.07 р. № 42 (далі — Інструкція № 42), указано, що звіт за формою № 10-ПІ подають роботодавці, у яких за основним місцем працює 8 і більше чоловік. По суті, виходить, що якщо штат складається з 8 чоловік, то звіт подавати треба, хоча показники звіту прив'язані до середньооблікової чисельності, тобто звіт підприємства буде з прочерками. Тому логічніше було б його взагалі не подавати. Таку позицію висловив і Фонд інвалідів, пояснюючи в листі від 26.03.07 р. № 1/6-172, що коли середньооблікова чисельність працівників за рік менше 8, то роботодавці не повинні подавати звіт.

 

Ситуація 3

На підприємстві працює 25 чоловік, така ж і середньооблікова чисельність за 2009 рік. У Фонді підприємство не зареєстроване.

Виходячи з норм Закону № 875 на підприємстві повинне бути створене одне робоче місце для інваліда, а саме підприємство повинне бути зареєстроване у Фонді та здавати звіти. За пропущення строку реєстрації (до 1 лютого) підприємство не покарають. Тим більше що зареєструватися можна при здачі звіту. Для цього до звіту треба додати: копію свідоцтва про держреєстрацію, копію довідки про включення в реєстр неприбуткових організацій (якщо вона є), відомості про наявні відокремлені підрозділи ("Перелік підприємств, що ввійшли до складу господарського об'єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця" — додаток до Інструкції № 42). Якщо ж підприємство вирішить не реєструватися та не здавати звіт, то постраждати може його керівник — за неподання звіту загрожує адміністративний штраф у розмірі від 10 до 20 НМДГ, тобто від 170 до 340 грн. (ст. 1881 КУпАП).

 

Порядок заповнення та здачі звіту

Для наочності розглянемо порядок заповнення звіту на прикладі.

 

Приклад

У ТОВ (м. Дніпропетровськ) дві філії (у м. Донецьку та м. Запоріжжі). Чисельність працівників протягом року не змінювалася та кожного місяця становила 142 чоловіки, із них:

• зовнішніх сумісників — 18 (один сумісник — інвалід);

• інвалідність установлено 5 працівникам (усі вони працюють на головному підприємстві);

• заробітна плата одного працівника на місяць — 2 160 грн.

Зазначимо, що підприємство, що має відокремлені підрозділи, реєструється у Фонді інвалідів за місцем держреєстрації юрособи, тобто головного підприємства (п. 3 Порядку реєстрації). Окремо реєструвати кожен відокремлений підрозділ у відділеннях Фонду інвалідів за місцем їх знаходження не треба (лист Мінпраці та соцполітики від 03.05.07 р. № 1/5-393). Більше того, саме головне підприємство заповнюватиме один зведений звіт за всіма відокремленими підрозділами, та в разі невиконання нормативу — централізовано платитиме штраф. І, як випливає з норм Закону № 875, норматив робочих місць із працевлаштування інвалідів повинен бути виконаний по підприємству в цілому. Тобто цілком припустима ситуація, коли в одному структурному підрозділі немає працівників-інвалідів, а всі робочі місця для інвалідів створено в іншому підрозділі (лист Мінпраці та соцполітики від 14.08.07 р. № 1/6-367).

Тепер перейдемо безпосередньо до заповнення самого звіту.

Етап 1. Заповнюємо адресну частину форми № 10-ПІ. Це загальні відомості про роботодавця (найменування, місцезнаходження, коди (ЄДРПОУ, КВЕД та ін.), форма власності, організаційно-правова форма, банківські реквізити). Ці рядки заповнюються за даними довідки з ЄДРПОУ.

Етап 2. Заповнюємо основну частину звіту — "Кількість працівників та фонд оплати праці" (див. фрагмент нижче).

Розраховуємо середньооблікову чисельність штатних працівників за рік за інструкцією, затвердженою наказом Держкомпідприємництва від 28.09.05 р. № 286. Ураховуються всі особи, які працюють за трудовим договором (у т. ч. надомники, із неповним режимом роботи, які знаходяться у відпустці, на лікарняному). Працівники, яким установлено неповний робочий день або робочий тиждень, ураховуються як цілі одиниці, включаючи неробочі дні тижня (застережені при встановленні неповного режиму). Не входять у середньооблікову чисельність: зовнішні сумісники; особи, які працюють за цивільно-правовими договорами; особи, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологах або для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Рядки 01 і 02 заповнюються на підставі даних про середньооблікову чисельність працівників. У нашому прикладі виходить, що середньо-облікова чисельність працівників за рік (ряд. 01) становитиме 124 чоловіки (не враховуємо зовнішніх сумісників), а середньооблікова чисельність працівників-інвалідів (ряд. 02) — 4 чоловіки (знову ж таки не враховуємо сумісника).

Рядок 03 розраховуємо за ст. 19 Закону № 875. Якщо середньооблікова чисельність від 8 до 25 — одне робоче місце повинне бути зайняте інвалідом, від 25 і вище — 4 % від рядка 01. Оскільки у нас середньооблікова кількість працівників за рік більше 25, то норматив робочих місць буде 4 %. Отже, 124 х 4 % = 4,96. Округляємо до цілого значення та отримуємо 5. Таким чином, 5 робочих місць у ТОВ повинні бути зайняті інвалідами.

Рядок 04 — підсумовується тільки заробітна плата працівників, указана в рядку 01 (лише тих, хто враховувався в середньообліковій чисельності працівників):

2 160 грн. х 12 міс. х 124 = 3 214 080,00 грн.

Рядок 05 розраховується за формулою

Рядок 04 х 1 000 : рядок 01 (п. 3.6 Інструкції № 42).

Таким чином, отримуємо:

3 214,08 х 1 000 : 124 = 25 920 (грн.).

Рядок 06 — це сума штрафних санкцій за нестворення робочих місць для інвалідів. Якщо кількість працюючих від 8 до 15 чоловік, штраф становитиме половину середньорічної зарплати штатного працівника, при кількості працюючих від 15 та більше осіб — повну середньорічну зарплату працівника. У нашому випадку розрахунок такий:

(Рядок 03 - рядок 02) х рядок 05, тобто (5 - 4) х 25 920 грн. = 25 920 грн.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Фрагмент

Форма № 10-ПІ.

Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів

за 20_ рік

Назва показників

Код рядка

Фактично за рік

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб)

01

124

з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб)

02

4

Кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб)

03

5

Фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн.)

04

3 214,08

Середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн.)

05

25 920

Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн.)

06

25 920

...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Етап 3. При реєстрації у Фонді інвалідів підприємства, у яких є відокремлені підрозділи, у комплекті документів подають і Перелік підрозділів (додаток до Інструкції № 42). Так от, якщо протягом звітного року відбулися будь-які зміни щодо кількості відокремлених підрозділів, то разом із звітом треба заповнити та подати такий додаток до Інструкції № 42.

Етап 4. Складений звіт підписують: безпосередній виконавець (це може бути бухгалтер, працівник кадрової служби), керівник і головний бухгалтер підприємства. Потім звіт подається або направляється поштою до Фонду інвалідів, де підприємство зареєстроване. Датою надходження звіту буде дата його подання до відділення Фонду або дата на поштовому штемпелі. 

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)