Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Как отразить в налоговом учете сомнительную задолженность в соответствии со ст. 12 Закона о прибыли, если решение суда о признании такой задолженности было принято в том же отчетном периоде, когда она была погашена? Лига 2010-02-01

Версия для печати

? Як відобразити в податковому обліку сумнівну заборгованість відповідно до ст. 12 Закону про прибуток, якщо рішення суду про визнання такої заборгованості було прийняте у тому ж звітному періоді, коли її було погашено? 

Порядок відображення в податковому обліку сумнівної та безнадійної заборгованості регламентовано ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (далі – Закон про прибуток). Так, відповідно до абз. «б» пп. 12.1.5 Закону про прибуток платник податку – покупець зобов'язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної судом у податковому періоді, на який припадає 30-й календарний день від дня прийняття рішення судом про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини). Зазначене у цьому підпункті збільшення валового доходу покупця не здійснюється щодо заборгованості (її частини), яка погашається таким покупцем до настання строків, визначених абз. «б» цього підпункту. Якщо у наступних податкових періодах покупець погашає суму визнаної заборгованості або її частину (самостійно або за процедурою примусового стягнення), такий покупець збільшує валові витрати на суму такої заборгованості (її частини) за наслідками податкового періоду, на який припадає таке погашення.

Державна податкова адміністрація України у своєму роз'ясненні, опублікованому у «Віснику податкової служби України» № 6'2006, с. 31, визнала, що збільшення валового доходу у платника податку – покупця відповідно до абз. «б» пп. 12.1.5 Закону про прибуток повинно відбуватись з урахуванням вимог Господарського процесуального кодексу (далі – ГПК), тобто після набрання рішенням суду законної сили. Згідно зі ст. 85 ГПК рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, – після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК. У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією. При цьому відповідно до ст. 105 ГПК за наслідками розгляду апеляційної скарги (подання) апеляційний господарський суд приймає постанову, яка набирає законної сили з дня її прийняття.

Таким чином, якщо 30-й календарний день від дня набрання рішенням суду законної сили припадає, наприклад, на IV квартал 2009 р. та погашення заборгованості до цієї дати не відбулось, покупець повинен на суму заборгованості визнати валовий дохід.

Щодо дати погашення суми визнаної заборгованості звертаємо увагу на таке. Відображення у складі витрат відбувається на наслідками того періоду, на який припадає таке погашення. Таким чином, якщо погашення визнаної судом заборгованості відбувається після 30-го календарного дня від дня набрання рішенням суду законної сили, сума такої погашеної заборгованості відображається у складі валових витрат, навіть якщо податковий період відображення заборгованості у складі валових доходів та валових витрат збігається.

Тепер щодо способу погашення суми визнаної заборгованості. Жодною нормою Закону про прибуток не передбачено будь-якого застереження стосовно способу погашення заборгованості (наприклад, немає вимоги щодо погашення виключно грошовими коштами). Припинення зобов'язань регламентовано гл. 50 ЦКУ. Так, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (ст. 601 ЦКУ). Таким чином, якщо угода про зарахування зобов'язань підписана підприємством-покупцем у IV кварталі 2009 р., вважається, що заборгованість погашена і на її суму необхідно збільшити валові витрати саме IV кварталу 2009 р.

 

Ганна Довбиш 

ТОВ АФ «Профі-Аудит» 


Дата підготовки 01.02.2010
© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА» 
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН» 

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)