Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Делаем взносы в уставной капитал Баланс 2010-01-28

Версия для печати

РОБИМО ВНЕСКИ ДО СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ

"Баланс"

№ 8, від 28 січня 2010 р.

В'ячеслав Радзівілов

начальник юридичного департаменту

 

При створенні юрособи засновники домовляються про розмір статутного капіталу, а також про те, що вони готові передати майбутньому підприємству як внесок. І на цьому етапі, як правило, виникають запитання, пов'язані з оформленням та юридичною долею внесків учасників. Розглянемо основні з них.

 

Що може бути внеском до СК?

Починаючи з 2004 року (набуття чинності Господарського кодексу, далі - ГК) усі підприємства створюються зі статутним капіталом (СК). Під терміном "підприємство" слід розуміти будь-яку юридичну особу (державні, комунальні, приватні підприємства, господарські товариства, кооперативи тощо). Але не для всіх організаційно-правових форм юросіб законодавець чітко прописав умови формування СК. Наприклад, для госптовариств ці умови викладено в Цивільному (далі - ЦК) і Господарському кодексах. Законі від 19.09.91 р. № 1576-ХІІ (далі - Закон № 1576), Законі від 17.09.08 p. № 514-VI (далі - Закон № 514). А ось, наприклад, приватним підприємствам присвячено тільки ст. 113 ГК, у якій немає положень про формування СК. Тобто це питання віддано на відкуп засновникам. Тому при складанні установчих документів рекомендуємо використовувати загальні норми законодавства. Крім того, за основу можна взяти положення, що стосуються госптовариств, та адаптувати їх під своє підприємство.

Внесками до СК можуть бути гроші (у т. ч. інвалюта), цінні папери, рухоме та нерухоме майно; права користування природними ресурсами, будинками, спорудами, інші майнові права (у т. ч. майнові права на об'єкти інтелектуальної власності), що мають грошову оцінку (ст. 86 ГК, ст. 115 ЦК).

Не можуть бути внесками до СК підприємства:

• майно, вилучене (постанова ВРУ від 17.06.92 р. № 2471-ХІІ) або обмежене в обороті на підставі закону. Обмеження в обороті означає, що майно може належати тільки певним суб'єктам або отримуватися чи відчужуватися не вільно, а на особливих умовах. Наприклад, ділянки надр не можуть відчужуватися, а можуть тільки передаватися в користування на підставі спецдозволів (ст. 4 та 16 Кодексу про надра);

• неподільне майно (наприклад, особисті немайнові права, такі як участь у господарському товаристві);

• бюджетні кошти та засоби, отримані у кредит або під заставу (ст. 13 Закону № 1576);

• векселі (ст. 12 Закону від 05.04.01 р. № 2374-III), власні облігації (ст. 8 Закону від 23.02.06 р. № 3480-IV);

• земельні ділянки, надані громадянам та юрособам для ведення товарного сільгоспвиробництва, - до набуття чинності законів про державний земельний кадастр і про ринок земель (п. 15 розд. X Земельного кодексу).

Юрособа стає власником переданого їй майна, коштів і цінних паперів і може вільно ними розпоряджатися (якщо у статуті немає обмежень). Але не забувайте, що з моменту отримання статусу юрособи (дата держреєстрації) підприємству треба зареєструвати права на деякі види майна, як того вимагає закон. Зокрема, слід перереєструвати транспортні засоби в ДАІ, отримати свідоцтво на нерухомість.

 

Чи обов'язково залучати експертів для проведення оцінки внеску?

Ні, не обов'язково. Якщо внесок - це майно або майнові права, учасникам треба провести його грошову оцінку. Оцінка визначається за згодою учасників і лише у випадках, установлених законом, підлягає незалежній експертній перевірці (ст. 115 ЦК). Наприклад, експертна оцінка проводиться для визначення вартості майна, що вноситься акціонерами в рахунок оплати акцій (ст. 8 Закону № 514), а також якщо підприємство (госптовариство) створюється на базі державного або комунального майна (ст. 7 Закону від 12.07.01 р. № 2658-ІІІ). У більшості ж випадків закон не вимагає проведення експертної оцінки. Тому майнові внески оцінюються самими учасниками. Порядок оцінки внеску слід застерегти заздалегідь. Результат фіксується в акті оцінки майна, який підписують усі учасники. Внесок, оцінений у гривнях, і становить частку учасника у СК підприємства.

 

Які документи необхідні для оформлення внеску?

Основи формування СК засновники закладуть у рішенні про створення юрособи (протоколі загальних зборів). У цьому документі, а потім і в установчих документах (фрагмент статуту див. нижче) повинні бути зафіксовані, зокрема:

• розмір СК. Для деяких юросіб законом установлено мінімальний розмір СК, інакше юрособу не зареєструють. Наприклад, для AT це 1 250 мінімальних зарплат на момент створення товариства, для ТОВ - одна мінімальна зарплата (починаючи з 30.12.09 p.). Якщо в законі ніяких застережень немає, засновники самі визначають розмір СК (він може бути і 1 гривня);

• порядок формування СК (зокрема, строки здійснення внеску), вид внеску кожного учасника (з перерахуванням майна), порядок оцінки негрошових внесків.

Рішення про створення юрособи (або її нотаріально посвідчена копія) подається в пакеті документів держреєстратору для реєстрації підприємства (ст. 24 Закону від 15.05.03 p. № 755-IV). До цього пакета входить і документ, що підтверджує здійснення внеску:

платіжне доручення або квитанція про оплату - якщо це грошові кошти (вносяться на тимчасовий поточний рахунок);

акт приймання-передачі, складений учасниками на підставі акта оцінки внеску, - якщо до СК передано майно (майнові права).

 

Фрагмент

* * *

4.1. Для забезпечення діяльності ТОВ за рахунок внесків учасників створюється статутний капітал у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч) гривень, із них: 45 000 (сорок п'ять тисяч) гривень вноситься грошовими коштами; 25 000 (двадцять п'ять тисяч) гривень вноситься майном.

4.2. Статутний капітал товариства розподіляється між учасниками таким чином:

• Григор'єв Сергій Володимирович володіє часткою вартістю 45 000 (сорок п'ять тисяч) гривень, що відповідає 64 % (шістдесят чотири відсотки) статутного капіталу. Вид внеску - гривні;

• Гавриленко Іван Леонідович володіє часткою вартістю 25 000 (двадцять п'ять тисяч) гривень, що відповідає 36 % (тридцять шість відсотків) статутного капіталу. Вид внеску - майно (автомобіль "Мазда", 2005 року випуску, державний номер АА 23-32).

4.3. Оцінка негрошових внесків учасників (майна і майнових прав) здійснюється за згодою учасників і фіксується в акті оцінки.

4.4. Порядок здійснення внесків при створенні товариства: майнові внески здійснюються повністю до 29 січня 2010 року (до держреєстрації товариства), а грошові внески - 50 % внеску до 29 січня 2010 року (до держреєстрації товариства), решта внеску - протягом першого року діяльності ТОВ.

* * *

 

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)