Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Составляем консолидированную финотчетность Баланс 2010-01-21

Версия для печати

СКЛАДАЄМО КОНСОЛІДОВАНУ ФІНЗВІТНІСТЬ

"Баланс"

№ 5, від 21 січня 2010 р.

Тетяна Саєнко

головний бухгалтер

 

Консолідована фінансова звітність складається для власників групи компаній (холдингу). До складу холдингу входять юридичне самостійні підприємства, які пов'язані між собою тільки економічними та фінансовими взаємовідносинами. Мета складання консолідованої звітності — надати власнику фінансові показники діяльності холдингу в цілому. Про порядок складання фінансової звітності (не консолідованої) читайте в "БАЛАНСІ", 2008, № 3 - 4; 2009, № 8 - 9 і ПК, 2010, № 1.

 

Вимоги до складання консолідованої фінзвітності

Консолідована фінзвітність — це звітність, що відображає фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів юридичної особи та її дочірніх підприємств як єдиної економічної одиниці (п. 3 П(С)БО 1, див. "БАЛАНС", 2009, № 2 - 3).

Річну консолідовану фінзвітність подають підприємства, що мають дочірні підприємства, своїм власникам у визначені ними строки (але не пізніше 15 квітня наступного за звітним року) (п. 11 постанови КМУ від 28.02.2000 р. № 419). У термінах П(С)БО це материнські (холдингові) підприємства — підприємства, що контролюють діяльність дочірніх підприємств. У свою чергу, дочірні підприємства — це підприємства, що перебувають під контролем материнського (холдингового) підприємства (п. 4 П(С)БО 19). Вимоги до складання консолідованої звітності викладено в П(С)БО 20 (див. "БАЛАНС", 2009, № 4 - 5).

У стандартах бухобліку визначено види впливу, що виникають у процесі взаємодії підприємств. Цю інформацію наведено в табл. 1.

Таблиця 1.

Вид підприємства

Вид впливу

Консолідована фінзвітність

Асоційоване підприємство —підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора

(п. 4 П(С)БО 3)

Суттєвий вплив (п. 3 П(С)БО 12) — це повноваження брати участь у прийнятті рішень із фінансової, господарської та комерційної політики об'єкта інвестування без здійснення контролю цієї політики. Свідчення суттєвого впливу:

- володіння 20 або більше відсотками акцій (статутного капіталу) підприємства*;

- представництво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємства;

- участь у прийнятті рішень;

- взаємообмін управлінським персоналом;

- забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією

Не подається

Материнське (холдингове) підприємство

Контроль — вирішальний вплив* на фінансову, господарську та комерційну політику підприємства з метою отримання вигід від його діяльності (п. 4 П(С)БО 19)

Подається

* Як бачимо, із наведених норм не можна зробити однозначний висновок, чи є володіння тією або іншою часткою статутного капіталу, що перевищує 20 % (наприклад, 30 %), вирішальним впливом (контролем) і чи компанії вважатимуться дочірньою та материнською (від цього залежить, треба подавати консолідовану фінансову звітність чи ні).

На практиці для визначення виду впливу застосовується такий додатковий критерій, як володіння материнською компанією 50 і більше відсотками акцій (або статутного капіталу) дочірньої компанії (умова з МСФЗ 27). Причому володіння це може бути прямим або непрямим.

 

Приклад

ТОВ "А" володіє 60 % статутного капіталу ТОВ "В" і 10 % статутного капіталу ТОВ "С". У свою чергу, ТОВ "В" володіє 80 % статутного капіталу ТОВ "С". Отже, ТОВ "А" через ТОВ "В" контролює і ТОВ "С", а отже, повинне складати консолідовану фінзвітність групи підприємств ТОВ "А", ТОВ "В" і ТОВ "С".

Отже, консолідовану фінзвітність подають материнські підприємства. Виняток становлять ті з них, які є дочірніми по відношенню до іншого підприємства, якщо виконується одна з умов:

• підприємство повністю належить іншому підприємству;

• отримано згоду власників частки меншості (див. далі).

До консолідованої фінзвітності включаються показники фінзвітності всіх дочірніх підприємств, за винятком випадків, коли:

• контроль дочірнього підприємства є тимчасовим, оскільки ДП було придбане й утримується для продажу протягом короткострокового періоду;

• дочірнє підприємство здійснює діяльність в умовах, що обмежують його здатність передавати кошти материнському підприємству. Активи таких дочірніх підприємств відображаються як фінансові інвестиції відповідно до норм П(С)БО 12 (див. "БАЛАНС", 2009, № 2 - 3).

Для формування консолідованої фінзвітності використовується фінзвітність материнського підприємства та його дочірніх підприємств, складена за той самий звітний період і на ту саму дату балансу. Консолідовану фінзвітність складають із використанням єдиної облікової політики для подібних операцій та інших подій за схожих обставин. Якщо неможливо застосувати єдину облікову політику, про це треба повідомити у примітках до консолідованої фінзвітності.

Консолідована фінзвітність подається в такому складі: консолідований баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух грошових коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної звітності (форма № 5).

Припустимо, дочірнє підприємство було придбане материнським. Тоді різниця між балансовою та справедливою вартістю придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань на дату придбання відображається в консолідованій фінзвітності у складі витрат (доходів) протягом періоду корисного використання активу або строку погашення зобов'язання.

 

Етапи складання консолідованої фінзвітності

Етап 1. Підсумовування показників фінзвітності групи. Показники фінзвітності дочірніх підприємств упорядковано додаються до аналогічних показників фінзвітності материнського підприємства. У консолідованій звітності можна не наводити статті (рядки) форм звітності, за якими у групи підприємств відсутні показники. Виняток — випадки, коли такі показники були в попередньому звітному році.

Етап 2. Виключувані операції. З отриманої зведеної звітності виключаються ті показники, які не впливають на фінансові результати холдингу:

• балансова вартість фінансових інвестицій материнського підприємства в кожне дочірнє підприємство та частка материнського підприємства в кожному дочірньому підприємстві;

• сума внутрішньогрупових операцій і внутрішньогрупового сальдо (дебіторська та кредиторська заборгованість). Уточнимо: внутрішньогрупові операції — це операції між материнським і дочірніми підприємствами або між дочірніми підприємствами однієї групи.

 

Наприклад: внутрішньогрупова реалізація товарів, основних фондів, орендні операції, надання фінансової допомоги, нарахування дочірнім підприємством дивідендів материнському підприємству. А внутрішньогрупове сальдо — це сальдо дебіторської та кредиторської заборгованості на дату балансу, яке утворилося в результаті внутрішньогрупових операцій;

• сума нереалізованих прибутків і збитків від внутрішньогрупових операцій (окрім збитків, які не можуть бути відшкодовані). Уточнимо: нереалізовані прибутки та збитки від внутрішньогрупових операцій — це прибутки та збитки, які виникають у результаті внутрішньогрупових операцій і включаються в балансову вартість активів підприємства.

Зупинимося на останньому виді виключуваних операцій. У консолідованому балансі запаси повинні відображатися за найменшою із двох вартостей для групи: вартості придбання або чистої вартості реалізації. Тому з балансової вартості запасів, за якими була реалізація всередині групи, треба виключити нереалізований прибуток. Зробити це можна двома способами:

• або до консолідації відкоригувати фінзвітність відповідних підприємств групи (зменшити на суму нереалізованого прибутку у продавця запасів — суму прибутку, а в покупця — балансову вартість запасів),

• або після консолідації відкоригувати звітність, зменшивши балансову вартість запасів і прибуток на суму нереалізованого прибутку.

Що стосується основних засобів, то в консолідованій звітності їх балансова вартість повинна бути відображена так, як начебто не було передачі всередині групи. Тому в консолідованій звітності треба зменшити:

• прибуток — на суму нереалізованого прибутку у зв'язку із продажем основних фондів;

• амортвідрахування — на суму, на яку вони збільшилися у зв'язку із придбанням основних засобів за ціною вищою, ніж була їх балансова вартість у продавця.

 

Етап 3. Визначення частки меншості. Частка меншості при консолідації визначається так: відсоток голосів, що не належать материнському підприємству, помножується на суму чистого прибутку (збитку) дочірніх підприємств, зменшену (збільшену) на суму нереалізованого прибутку (збитку) від внутрішньогрупових операцій (п. 12 П(С)БО 20). Частка меншості відображається:

• у консолідованому балансі — у вписуваному рядку 385 "Частка меншості";

• у консолідованому звіті про фінансові результати — у вписуваному рядку 215 "Частка меншості" від'ємною величиною в дужках.

 

Етап 4. Відображення гудвілу та курсових різниць. Гудвіл при консолідації є перевищенням величини інвестицій материнської компанії в дочірню компанію над справедливою вартістю чистих активів, що припадають на частку материнської компанії. Вартість гудвілу при консолідації визначається згідно з нормами П(С)БО 19 (див. "БАЛАНС", 2009, № 13, с. 25) і відображається в консолідованому балансі у вписуваному рядку 075 "Гудвіл при консолідації". Зарахований на баланс гудвіл надалі оцінюється на наявність ознак зменшення корисності в порядку, передбаченому П(С)БО 28. Амортизація за гудвілом не нараховується. Курсові різниці, що виникають при перерахунку в валюту України показників фінзвітності розташованих за кордоном дочірніх підприємств, визначаються згідно з нормами П(С)БО 21 і відображаються в консолідованому балансі у вписуваному рядку 375 "Накопичена курсова різниця". Від'ємна курсова різниця наводиться в дужках і вираховується при визначенні підсумку розділу "Власний капітал" балансу. Такі різниці в консолідованому звіті про власний капітал відображаються в додатковій графі "Накопичена курсова різниця".

 

Етап 5. Коригування нерозподіленого прибутку (збитку). Нерозподілений прибуток (збиток) дочірнього підприємства треба поділити на дві частини: прибуток, отриманий до його придбання материнським підприємством, і прибуток, отриманий після придбання. Перша частина враховується у складі чистих активів дочірньої компанії та увійде до складу консолідованої звітності через відображення гудвілу. А друга частина відобразиться в консолідованому балансі з урахуванням частки материнського підприємства.

 

Приклад

ТОВ "Інвестор" придбало 70 % корпоративних прав ТОВ "Емітент" за 7 000 тис. грн. Балансова вартість чистих активів ТОВ "Емітент" на дату придбання становить 5 000 тис. грн. і відповідає їх справедливій вартості. У подальшому ТОВ "Інвестор" продало ТОВ "Емітент" 10 одиниць товару на суму 1 200 тис. грн. (у т. ч. ПДВ — 200 тис. грн.). Прибуток від продажу становив 5 % продажної вартості товарів. На 31.12.09 р. на складі ТОВ "Емітент" залишилися 2 одиниці товару (8 одиниць реалізовано на сторону). У загальній сумі дебіторської заборгованості ТОВ "Інвестор" (9 000 тис. грн.) сума заборгованості ТОВ "Емітент" становить 1 000 тис. грн. Фінансові показники ТОВ "Інвестор" і ТОВ "Емітент" наведено в табл. 1 і 2.

Ми бачимо по частці корпоративних прав ТОВ "Емітент", якими володіє ТОВ "Інвестор", що останнє справляє вирішальний вплив і є материнським підприємством для ТОВ "Емітент" (дочірнього підприємства). Складемо консолідований баланс і звіт про фінрезультати групи підприємств ТОВ "Інвестор" і ТОВ "Емітент" (див. табл. 2 і 3 нижче). Розіб'ємо цей процес на етапи:

Етап 1. Порядкове підсумовуємо показники фінзвітності підприємств групи.

Етап 2. Виключаємо інвестиції в дочірнє підприємство, внутрішньогрупові розрахунки (дебіторську та кредиторську заборгованість, виручку та собівартість реалізованих усередині групи товарів). Виключаємо внутрішньогруповий прибуток від продажу товарів: (1 000 : 10 х 2) х 5 % = 10 (тис. грн.).

Етап 3. Визначаємо частку меншості: (4 500 + 500) х 30 % = 1 500 (тис. грн.). Такий алгоритм розрахунку, наведений у визначенні частки меншості в п. 4 П(С)БО 19, використовується для консолідованого балансу. Для консолідованого звіту про фінрезультати частку меншості не розраховуємо, оскільки чистий прибуток дочірнього підприємства дорівнює нулю (див. табл. 3).

• Етап 4. Розраховуємо гудвіл: 7 000 - (4 500 + 500) х 70 % = 3 500 (тис. грн.). Етапи складання консолідованого балансу та консолідованого звіту про фінансові результати наведено в табл. 2, 3.

Таблиця 2.

(тис. грн.)

Стаття балансу

Код рядка

ТОВ "Інвестор"

ТОВ

"Емітент"

Етап 1

Етап 2

Етап 3

Етап 4

Консолі-довані показники

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Актив

І. Необоротні активи

Основні засоби (залишкова вартість)

030

6 500

9 000

15 500

-

-

-

15 500

Довгострокові фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі

040

7 000

-

7 000

-7 000

-

-

-

Гудвіл

075

-

-

-

-

-

3 500

3 500

II. Оборотні активи

Товари

140

2 000

200

2 200

-10

-

-

2 190

Дебіторська заборгованість (чиста реалізаційна вартість)

160

8 000

500

8 500

-

-

-

8 500

Дебіторська заборгова-ність за внутрішніми розрахунками

200

1 000

-

1 000

-1 000

-

-

-

Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті

230

70

10

80

-

-

-

80

Баланс

280

24 570

9 710

34 280

-8 010

-

3 500

29 770

Пасив

І. Власний капітал

Статутний капітал

300

9 000

4 500

13 500

-4 500*

9 000

Нерозподілений прибуток

350

8 000

500

8 500

-510**

-

-

7 990

Частка меншості

385

-

-

-

-

1 500

-

1 500

II. Поточні зобов'язання

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

530

-

1 000

1 000

-

-

-

1 000

Поточні зобов'язання за розрахунками:

- зі страхування

570

1 570***

710***

2 280

-

-

-

2 280

- з оплати праці

580

6 000

2 000

8 000

-

-

-

8 000

- за внутрішніми розрахунками

600

-

1 000

1 000

-1 000

-

-

-

Баланс

640

24 570

9 710

34 280

-6 010

1 500

-

29 770

* Оскільки збільшується пасив консолідованого балансу на суму частки меншості (етап 3), виключаємо всю суму статутного капіталу, а не тільки частку материнського підприємства.

** 510 тис. грн. = 500 тис. грн. (нерозподілений прибуток) + 10 тис. грн. (внутрішньосистемний прибуток). Нерозподілений прибуток виключаємо в повній сумі з вищезгаданої причини.

*** Сума умовна.

 

Таблиця 3.

(тис. грн.)

Стаття

Код рядка

ТОВ "Інвестор"

ТОВ

"Емітент"

Етап 1

Етап 2

Консолідовані показники

1

2

3

4

5

6

7

Чистий дохід (виручка) від реалізації товарів

035

2 000

860

2 860

-1 000

1 860

Собівартість реалізованих товарів

040

1 400

800

2 200

-950*

1 250

Валовий прибуток

050

600

60

660

-50**

610

Адміністративні витрати

070

100

60

160

-

160

Прибуток від операційної діяльності

100

500

-

500

-50

450

Прибуток від звичайної діяльності

170

500

-

500

-50

450

Податок на прибуток

180

125

-

125

-

125

Чистий прибуток

220

375

-

375

-50

325

* У ТОВ "Інвестор" собівартість реалізованих ТОВ "Емітент" товарів становила:

1 000 - 5 % = 950 (тис. грн.).

** Внутрішньогруповий прибуток ТОВ "Інвестор" від реалізації товарів ТОВ "Емітент":

1 000 - 950 = 50 (тис. грн.).

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)