Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Отчитываемся в фонд инвалидов Баланс 2009-02-16

Версия для печати

ЗВІТУЄМО ДО ФОНДУ ІНВАЛІДІВ

“Баланс”

№ 14, від 16 лютого 2009 р.

В’ячеслав Радзівілов

начальник юридичного департаменту

 

Наближається строк подання роботодавцями звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Розглянемо питання, які найчастіше виникають при заповненні цього звіту.

Основним документом, що регулює сферу працевлаштування та професійної підготовки інвалідів, є Закон від 21.03.91 р. № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875). Особливо уважно його потрібно вивчити роботодавцям, у яких трудиться 8 і більше найманих працівників (див. вимоги в таблиці нижче).

До роботодавців належать (ст. 19 Закону № 875, п. 1 та 2 Порядку реєстрації, затвердженого постановою КМУ від 31.01.07 р. № 70, далі - Порядок № 70, див. «БАЛАНС», 2007, № 8):

• юридичні особи, незалежно від форми власності, відомчої підпорядкованості, організаційно-правової форми, вибраної системи оподаткування (тобто і комерційні підприємства, і бюджетні організації, і неприбуткові організації, і єдинники);

• фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю (у тому числі й єдинники).

Вимоги

Пояснення

1

2

Реєстрація у Фонді інвалідів

Роботодавці, у яких 8 і більше найманих працівників, зобов'язані, зокрема:

- реєструватися в територіальному відділенні Фонду інвалідів за своїм місцезнаходженням (ч. 9 ст. 19 Закону № 875). Реєстрація здійснюється безплатно;

- здавати звіт про працевлаштування інвалідів (форма № 10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затверджена наказом Мінпраці від 10.02.07 р. № 42, бланк звіту див. у «БАЛАНСІ», 2008, № 102, зошит 3).

Строк реєстрації: протягом 10 робочих днів після укладання трудового договору з восьмим працівником (п. 3 Порядку реєстрації № 70). Порядком передбачена і реєстрація новостворених роботодавців (протягом 10 робочих днів після їх держреєстрації), хоча в Законі № 875 такої вимоги немає.

Для реєстрації подаються: 1) заява (за формою, затвердженою наказом Мінпраці від 14.03.07 р. № 98); 2) копія свідоцтва про держреєстрацію роботодавця; 3) копія довідки про включення до реєстру неприбуткових організацій (якщо така є); 4) відомості про наявні відокремлені підрозділи (за формою додатка до Інструкції щодо заповнення звіту № 10-ПІ, затвердженої наказом Мінпраці від 10.02.07 р. № 42, далі - Інструкція № 42). Хоча відповідальності за відсутність реєстрації (несвоєчасну реєстрацію) - немає

Розрахунок нормативу робочих місць для інвалідів

Цей норматив роботодавці розраховують самостійно. Норматив залежить від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік (ч. 1 ст. 19 Закону № 875).

Отже, якщо чисельність працівників:

- від 8 до 25 чоловік - треба створити 1 робоче місце для інваліда;

- від 25 і більше чоловік ~ тоді кількість робочих місць для інвалідів повинна скласти

4 % середньооблікової чисельності штатних працівників.

Середньооблікова чисельність визначається за Інструкцією № 286 (Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.05 р. № 286).

Закони, що встановлюють інші нормативи робочих місць для інвалідів (наприклад, для підприємств поштового зв'язку, залізничного транспорту), не застосовуються (ч. 11 ст. 19 Закону № 875, п. 5 Рекомендацій Президії ВАСУ від 14.04.08 р. № 07.2-10/2, далі - Рекомендації № 07.2-10/2)

Строк здачі звіту

Звіт треба подати (вислати рекомендованим листом) до відділення Фонду інвалідів до 1 березня (п. 2 Порядку подання звітів, затвердженого постановою КМУ від 31.01.07 р. № 70). Останній день подання звіту за 2008 рік - 27 лютого 2009 року.

Бюджетні установи до звіту додають копію довідки про включення їх до реєстру неприбуткових організацій. Оригінал довідки пред'являють під час подання звіту (якщо звіт надсилають поштою, тоді копія довідки посвідчується в нотаріуса)

Відповіда-льність за неподання звіту

Накладається адмінштраф від 10 до 20 НМДГ, тобто 170 - 340 грн. (ч. 2 ст. 1881 КУпАП). До відповідальності притягуються посадові особи підприємств, які мають право прийняття та звільнення з роботи, і підприємці-роботодавці. Протокол про адмінпорушення складають посадові особи Фонду інвалідів, а вже розглядають справи і накладають стягнення - місцеві суди (ст. 221, 255 КУпАП).

Строк для накладення адміністративного стягнення - три місяці з моменту вчинення порушення (ч. 2 ст. 38 КУпАП). Оскільки звіт здається до 1 березня, то адмінштраф за його неподання можуть застосувати в період з 1 березня по 1 червня

Виконання нормативу

Виконанням нормативу вважається:

- прийняття інваліда на основне місце роботи (незалежно від установленого йому режиму роботи: повний робочий день чи неповний робочий день та/або робочий тиждень). Отже, оформлення інваліда за сумісництвом або залучення його до роботи за договором цивільно-правового характеру не може вважатися виконанням нормативу;

- забезпечення інвалідів роботою на підприємствах громадських організацій інвалідів шляхом створення роботодавцями господарських об'єднань, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів (Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу, затвердженого постановою КМУ від 31.01.07 р. № 70 - «БАЛАНС», 2007, № 8)

Відповіда-льність за невиконання нормативу

1. Фінансова відповідальність роботодавця (юридичної особи і приватного підприємця) у вигляді сплати сум адміністративно-господарських санкцій у розмірі:

- половини середньорічної зарплати на підприємстві за кожне не зайняте інвалідом робоче місце - якщо працює 8-14 чоловік;

- середньорічної зарплати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, - якщо працює

від 15 і більше чоловік (ст. 20 Закону № 875, п. 3.7 Інструкції № 42).

Застосування фінансових санкцій не обмежується строками давності. Але від їх сплати

звільнені:

- підприємства, установи, організації, що повністю утримуються за рахунок бюджету;

- неприбуткові організації (лист Фонду інвалідів від 06.07.07 р. № 1/6-313).

2. Адміністративна відповідальність для керівника підприємства і підприємця-роботодавця у вигляді штрафу від 10 до 20 НМДГ, тобто від 170 до 340 грн. (ч. 2 ст. 1881 КУпАП). Строк для накладення адмінстягнення - три місяці з моменту виявлення порушення. Порушення може бути виявлене Фондом інвалідів при отриманні звіту або в ході перевірки

Порядок сплати сум адміністрати-вно-господарських санкцій

Фінансовий штраф роботодавці сплачують самостійно до 15 квітня року, що настає за роком, у якому було порушено норматив (ст. 20 Закону № 875). Тобто при невиконанні нормативу робочих місць у 2008 році останній день, коли можна сплатити штраф без нарахування пені, - 14 квітня 2009 року.

Якщо добровільно штраф не сплатити, то Фонд інвалідів має право звернутися до адміністративного суду з позовом про стягнення вказаних сум (ч. 9 ст. 20 Закону № 875). Причому з нарахуванням пені в розмірі 120 % річної облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, на повну суму недоїмки за весь її строк (п. 3 Порядку нарахування пені, затвердженого наказом Мінпраці від 15.05.07 р. № 223, - «БАЛАНС», 2007, № 24).

Позиція ВАСУ. При розгляді справ про сплату сум адміністративно-господарських санкцій суди встановлюють: чи створював роботодавець робочі місця для інвалідів, чи інформував центр зайнятості про наявність вакансій (за формою № 3-ПН), чи направляв центр зайнятості інвалідів на роботу або чи зверталися інваліди безпосередньо до роботодавця, причини їх непрацевлаштування. Якщо роботодавець ужив усіх необхідних заходів для недопущення порушення, то суди повинні визнавати незаконними застосування адміністративно-господарських санкцій (п. 4.4 Рекомендацій № 07.2-10/2)

 

Як діяти зараз роботодавцеві

Спершу визначаємо, чи треба взагалі подавати звіт до Фонду інвалідів. Адже на кінець року найманих працівників може бути і 8 чоловік, а середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік - менша. А для розрахунку нормативу використовується саме показник такої чисельності за рік.

Отже, розраховуємо середньооблікову чисельність штатних працівників за рік, керуючись Інструкцією № 286. До облікової чисельності включаються всі, хто працює за трудовим договором, у тому числі:

• прийняті на неповний режим роботи (за кожний календарний день ураховуються як цілі одиниці);

• надомні працівники (також ураховуються як цілі одиниці за кожний день);

• тимчасово відсутні на роботі (наприклад, хворіють, перебувають у відгулі).

Не включаються до середньооблікової чисельності (п. 2.6, пп. 3.2.2 Інструкції № 286):

• зовнішні сумісники (ураховуються за своїм основним місцем роботи);

• ті, хто працює за договорами цивільно-правового характеру;

• особи, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах або для догляду за дитиною до досягнення нею 3(6) років, включаючи тих, хто всиновив новонароджену дитину з пологового будинку.

Приклад

На підприємстві числиться 18 працівників, з них у грудні: 1 працівниця - перебуває у відпустці по вагітності та пологах, 1 працівниця - у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, 5 чоловік - працювали в режимі неповного робочого часу та 2 - зовнішні сумісники.

За кожний день грудня чисельність працівників становить 14 осіб (виключаємо працівників, які перебувають у декреті та відпустці для догляду за дитиною до трьох років, і зовнішніх сумісників). Підсумуємо всі дні грудня й отримаємо чисельність - 434 особи. Середньооблікова чисельність за грудень складе 14 осіб (484 / 31 календарний день).

Підсумуємо показники середньооблікової чисельності за кожний місяць року (з 1 січня по 31 грудня) і потім розділимо отриманий результат на 12. Отримаємо середньооблікову чисельність працівників за рік. Якщо вона складе:

• 8 і більше осіб - заповнюємо і подаємо звіт до Фонду інвалідів;

• до 7 осіб (включно) - подавати звіт не треба.

 

Заповнення звіту

Адресна частина звіту і сітка кодів (ЄДРПОУ, території, економічної діяльності, організаційно-правової форми) заповнюються за даними довідки з ЄДРПОУ. Безпосередньо розрахунок нормативу і штрафних санкцій проводиться в розділі «Чисельність працівників і фонд оплати праці». Заповнимо цей розділ звіту (див. таблицю нижче) на такому прикладі: середньооблікова кількість штатних працівників підприємця за рік - 14 осіб працівників-інвалідів - немає, але самому підприємцеві встановлено інвалідність. Заробітна плата одного працівника на місяць - 900 грн.

Назва показників

Код рядка

Фактично за рік

Наші пояснення щодо заповнення

1

2

3

4

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб)

01

14

Середньооблікову чисельність розраховуємо згідно з п. 3.2 Інструкції № 286

з них:

середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб)

02

1

Середньооблікову кількість штатних працівників-інвалідів розраховуємо за аналогією з розрахунком показника рядка 01.

Увага! Оскільки інвалідність установлено самому підприємцеві-роботодавцеві, то показник рядка 02 він збільшує на одиницю (п. 3.2 Інструкції № 42). У нашому випадку хоча найманих працівників-інвалідів немає, але норматив виконаний

Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (осіб)

03

1

Розрахунок такий:

- якщо працює від 8 до 25 осіб - 1 робоче місце;

- від 25 і більше - рядок 01 х 4 %.

Якщо в результаті розрахунку показників рядків 01, 02, 03 виходить дріб, то округляємо до цілого (якщо після коми 5, то округляємо у бік збільшення)

Фонд оплати праці штатних працівниця (тис. грн. )

04

151,2

Підсумовуємо тільки суми зарплати, фактично нарахованої я а рік працівникам зазначеним у рядку 01

Середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн. )

05

10 800

Формула для розрахунку:

[(ряд. 04 х 1000) / ряд. 01]

Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн.)

06

0

Формули для розрахунку:

[(ряд. 03 - ряд. 02) х ряд. 05] - якщо працює 15 і більше осіб;

[ряд. 5 / 2] - якщо працює 8 - 14 осіб і в рядку стоїть «0», тобто працевлаштованих інвалідів немає

 

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)