Главная Услуги Бланки Консультации Справочники

Общее

Семейная бухгалтерская фирма

ЧП "Запад-сервис плюс"

Директор

Константин Матусевич

063 247-01-18

067 825-34-53

vs100.buh@gmail.com

Звоните прямо сейчас

Я действительно решаю Ваши проблемы

 

Услуги

Бухгалтерские услуги

Запуск бухгалтерского и налогового учета (для только созданных бизнесов и стартапов)

Кадровый учет и расчет заработной платы

Аудиторские услуги

Консалтинговые услуги

Юридические услуги

Регистрация предприятий

 

Бланки отчетов

Бланки договоров

Консультации

Справочники

Умные приказы

Программное обеспечение

 

Правовая информация о сайте

Полезные ссылки

 

О группе компаний

Ассоциация

Бухгалтерская служба

Аудиторская служба

Адвокатское бюро

 

Контакты


Информация для души

Украина

Юмор

 

Вход для клиентов

Логин:
Пароль:

Правила роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами Приказ Минэкономики 228 Версия 2008-01-25

Версия для печати

Про затвердження Правил роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами

Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України
від 31 липня 2002 року N 228

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
20 серпня 2002 р. за N 681/6969

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України
 від 8 липня 2003 року N 174,
 наказами Міністерства економіки України
від 29 серпня 2005 року N 259,
 від 25 січня 2008 року N 21

 З метою впорядкування роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами, що додаються.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 18.12.95 N 168 "Про затвердження Правил торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 грудня 1995 року за N 489/1025.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Стеценка В. О.

Виконуючий обов'язки Міністра 

В. Першин 

ПОГОДЖЕНО: 

  

Заступник Державного секретаря
Міністерства внутрішніх справ
України
 


 
В. Поважнюк
 

Заступник Голови Державного
комітету стандартизації, метрології
та сертифікації України
 


 
А. Воронков
 

Перший заступник Голови
Державного комітету України
з питань регуляторної політики
та підприємництва
 


 
 
В. Загородній
 

Заступник Голови
правління Центральної спілки
споживчих товариств України
 


 
В. Левицький
 

Голова правління
акціонерного товариства
"Українська
 автомобільна 
корпорація" 


 
 
О. Козіс 


ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України
від 31 липня 2002 р. N 228

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 серпня 2002 р. за N 681/6969 


Правила роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами

(У тексті Правил слово "покупець" в усіх відмінках та числах замінено словом "споживач" у відповідних відмінках та числах згідно з наказом Міністерства економіки України від 25 січня 2008 року N 21)


1. Загальні положення

1.1. Ці Правила регламентують основні вимоги щодо організації роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, іншими транспортними засобами (далі - транспортні засоби) вітчизняного та іноземного виробництва і номерними агрегатами до них (двигуни, шасі, кузови, рами) як новими, що не були в експлуатації та не були зареєстровані в органах ДАІ, так і такими, які були в експлуатації (комісійна торгівля), а також скупленими транспортними засобами і номерними агрегатами.

1.2. Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю транспортними засобами і номерними агрегатами і зареєстровані в установленому порядку.

1.3. Роздрібна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами здійснюється суб'єктами господарювання через об'єкти роздрібної торгівлі з відповідними умовами для зберігання, передпродажної підготовки та сервісного обслуговування, продажу, які відповідають торгово-технологічним та протипожежним вимогам.

Біля входу на видному місці розміщується вивіска із зазначенням назви суб'єкта господарювання або уповноваженого ним органу та режиму роботи, який встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.

(абзац другий пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

1.4. Транспортні засоби, що ввозяться на територію України для продажу, підлягають митному оформленню в порядку, установленому законодавством.


Транспортні засоби і номерні агрегати, що ввозяться в Україну як нові, так і такі, що були в експлуатації, допускаються до продажу за наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар.

(абзац другий пункту 1.4 в редакції наказу
 Міністерства економіки України від 29.08.2005 р. N 259)

1.5. Продаж автотранспортних засобів і номерних агрегатів дозволяється особам, які досягли 18 років, мототранспортних засобів і номерних агрегатів - 16 років, за наявності паспорта або документа, що його замінює.

Продаж мототранспортних засобів і номерних агрегатів неповнолітнім особам здійснюється за наявності дозволу батьків чи піклувальника.

Юридичні особи можуть придбавати транспортні засоби та номерні агрегати за наявності доручення уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.

При продажу транспортних засобів і номерних агрегатів працівники суб'єкта господарювання зобов'язані надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товар, яка повинна містити:

найменування та адресу виробника (імпортера, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування;

назву нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати вітчизняні транспортні засоби і номерні агрегати;

перелік основних технічних характеристик транспортних засобів і номерних агрегатів;

дату виготовлення;

гарантійні зобов'язання виробника;

термін служби транспортного засобу і номерного агрегата, відомості про необхідні дії споживача після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

правила та умови ефективного та безпечного використання транспортних засобів і номерних агрегатів;

процент зносу (при комісійній торгівлі та скупці);

сертифікацію транспортних засобів і номерних агрегатів.

Інформація про ціну транспортного засобу і номерного агрегата в грошовій одиниці України надається суб'єктом господарювання за допомогою ярлика цін (цінника), який підписується особою, відповідальною за формування, установлення або застосування цін, і скріплюється печаткою (штампом) суб'єкта господарювання із зазначенням дати підписання чи іншим способом.

1.6. Суб'єкт господарювання для продажу транспортних засобів повинен мати довідки-рахунки, а підприємство-виробник - акти приймання-передачі транспортних засобів, які є підставою для реєстрації транспортних засобів в органах ДАІ, та номерні знаки "Транзит", що відповідають державному стандарту, для перегону транспортних засобів до місця призначення. У супровідних документах робиться відмітка "Перегін" і вказуються реєстраційні номери.

Бланки довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників та номерні знаки "Транзит" є документами суворої звітності.

Забезпечення суб'єкта господарювання бланками довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників і номерними знаками "Транзит" проводиться ГУДАІ МВС України в установленому законодавством порядку.

1.7. Суб'єкт господарювання на транспортні засоби, що продані споживачу і доставляються ним своїм ходом до місця реєстрації, видає знаки "Транзит", про що робиться відмітка в довідці-рахунку або акті приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.

Перегін транспортних засобів без номерних знаків "Транзит" забороняється. У разі перегону транспортних засобів для продажу від одного суб'єкта господарювання до іншого або від одного підрозділу (філії) суб'єкта господарювання до іншого в супровідних документах робиться запис: "Перегін, транзитний номер".

При продажу транспортних засобів суб'єкт господарювання повинен видати споживачу нові номерні знаки "Транзит". Номерні знаки попереднього власника вилучаються та знищуються в установленому порядку на підставі акта за участю працівників реєстраційних підрозділів органів ДАІ.

1.8. Суб'єкт господарювання зобов'язаний вести журнал обліку надходжень і реалізації транспортних засобів та номерних агрегатів, виданих довідок-рахунків та виданих (знищених) номерних знаків "Транзит". Матеріали, що були підставою для видачі довідок-рахунків, підшиваються до справи, скріплюються печаткою суб'єкта господарювання і зберігаються протягом п'яти років. Журнал зберігається як документ суворої звітності протягом десяти років.

Журнал повинен бути прошнурованим, сторінки пронумерованими. Кінці шнура на останній сторінці журналу фіксуються та скріплюються печаткою ГУДАІ МВС України. Довідки-рахунки записуються в журналі в порядку зростання номерів.

1.9. Довідка-рахунок заповнюється друкарським способом або кульковою ручкою від руки одним почерком. У відповідній графі проставляється назва суб'єкта господарювання та дата реалізації транспортних засобів. Довідка-рахунок підписується керівником (заступником керівника), головним бухгалтером, касиром і скріплюється круглою печаткою. Забороняється ставити печатку на незаповнені бланки.

У разі, коли продаж транспортних засобів і номерних агрегатів відбувається через філію суб'єкта господарювання або підприємство, з яким суб'єкт господарювання уклав відповідний договір - уповноваженим дилером, які поставлені на облік в ГУДАІ МВС України, видача довідок-рахунків здійснюється за підписом керівника (заступника керівника), головного бухгалтера, касира філії або уповноваженого дилера та скріплюється круглою печаткою. У цьому випадку вимоги споживача, у разі придбання ним транспортних засобів і номерних агрегатів неналежної якості, виконуються філією або уповноваженим дилером, які виписали довідку-рахунок.

У разі продажу транспортних засобів і номерних агрегатів через філію суб'єкта господарювання або уповноваженого дилера крім довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника споживачу повинно бути видано також акт приймання-передачі транспортного засобу між суб'єктом господарювання та філією або уповноваженим дилером, які виписали довідку-рахунок. Зазначений порядок поширюється виключно на продаж транспортних засобів, що не були в експлуатації та не були зареєстровані в органах ДАІ.

При передачі підприємством-виробником (яке здійснює діяльність відповідно до Закону України "Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні" та операції якого з продажу автомобілів, автобусів і комплектуючих виробів до них оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою) споживачу проданих транспортних засобів і номерних агрегатів власного виробництва через філію або уповноваженого дилера, які поставлені на облік в ГУДАІ МВС України, всі графи в акті приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника заповнюються виробником, крім граф "Організація-одержувач (фізична особа)", "Представник організації (фізична особа)" і "Дата видачі", які заповнюються працівником філії або уповноваженого дилера.

(пункт 1.9 доповнено новим абзацом четвертим згідно з наказом
 Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України
від 08.07.2003 р. N 174)

На зворотному боці акта робиться запис: "Видача транспортного засобу (номерного агрегата) проведена підприємством (найменування, адреса) за ціною (сума словами)", який засвідчується підписами керівника підприємства (філії або уповноваженого дилера) і головного бухгалтера та скріплюється круглою печаткою.

(пункт 1.9 доповнено новим абзацом п'ятим згідно з наказом
 Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України
від 08.07.2003 р. N 174,
 у зв'язку з цим абзаци четвертий, п'ятий і шостий
 вважати відповідно абзацами шостим, сьомим і восьмим)

Усі реквізити транспортних засобів записуються розбірливо, повністю і без помилок.

У разі допущення при заповненні реквізиту довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника помилки реквізит закреслюється, а на зворотному боці робиться запис: "Виправленому ... вірити", який завіряється згідно з вищезазначеним порядком.

У разі, коли номери агрегатів мають більше семи знаків, у відповідній графі проставляються останні сім знаків номера, уключаючи літеру, а повні дані дублюються на зворотному боці довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, підписуються керівником і скріплюються круглою печаткою.

1.10. На один транспортний засіб або агрегат (навіть якщо він без номера завода-виробника) видається тільки одна довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника. У разі реалізації транспортного засобу або агрегата за дорученням довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника видається на ім'я юридичної або фізичної особи, від імені якої діє представник.

1.11. У разі втрати споживачем довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника суб'єкт господарювання на підставі заяви власника транспортного засобу видає нову довідку-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, на якій робить запис: "Дублікат", зазначає серію, номер і дату раніше виданої довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника. Дублікат підписується керівником та бухгалтером і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання в десятиденний строк доводить до відома ГУДАІ МВС України про втрачену споживачем довідку-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.

1.12. У разі втрати суб'єктом господарювання бланків довідок-рахунків або актів приймання-передачі транспортного засобу підприємств-виробників останній зобов'язаний негайно сповістити про це територіальний орган внутрішніх справ і орган, від якого ці бланки були одержані. У заяві зазначається за яких обставин втрачено бланки, їх кількість, серії та номери.

1.13. Суб'єкт господарювання може надавати споживачу додаткові платні послуги щодо технічного обслуговування, зберігання, заправлення транспортних засобів пальним, маслами чи мастилами, транспортування до місця призначення тощо, а також здійснювати продаж супутніх товарів (інструментів, чохлів та ін.).


1.14. Розрахунки за продані транспортні засоби, номерні агрегати та супутні товари можуть здійснюватися готівкою та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) відповідно до законодавства. Споживачу в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт оплати за певний транспортний засіб чи номерний агрегат.

(абзац перший пункту 1.14 у редакції наказу
 Міністерства економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

Гроші за продані комісійні транспортні засоби та номерні агрегати виплачуються комітенту готівкою або у безготівковому порядку не пізніше ніж через три дні після їх продажу, не враховуючи дня продажу, вихідних і святкових днів, при пред'явленні виданого комісіонером акта технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата, паспорта або документа, що його замінює.

Гроші за продані транспортні засоби, прийняті на комісію від юридичних осіб, перераховуються на їх рахунки в банках.

1.15. Бухгалтерський облік ведеться, а фінансова звітність подається суб'єктом господарювання відповідно до законодавства.


1.16. Суб'єкти господарювання повинні забезпечити наявність на видному та доступному місці куточка покупця, в якому розміщується інформація про найменування власника або уповноваженого ним органу, книга відгуків та пропозицій, адреси і номери телефонів органів, що забезпечують захист прав споживачів.

(пункт 1.16 у редакції наказу Міністерства
 економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

1.17. Суб'єкти господарювання (філії, уповноважені дилери) зобов'язані не порушувати прав споживачів, визначених Законом України "Про захист прав споживачів", знати і виконувати ці Правила, Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 N 833, та інші нормативно-правові акти, що регламентують торговельну діяльність. За їх порушення суб'єкти господарювання та їх працівники несуть відповідальність згідно з законодавством.

(пункт 1.17 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

2. Торгівля новими транспортними засобами і номерними агрегатами

2.1. Суб'єкти господарювання зобов'язані приймати до продажу нові транспортні засоби і номерні агрегати, які відповідають вимогам нормативних документів.

Забороняється продаж нових транспортних засобів і номерних агрегатів з дефектами, котрі загрожують безпеці дорожнього руху, або за технічним станом не відповідають нормативам і стандартам, чинним в Україні, а також які не пройшли передпродажної підготовки, без документів з позначенням реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар.

(абзац другий пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства економіки України від 29.08.2005 р. N 259)

2.2. Передпродажна підготовка транспортних засобів проводиться кваліфікованими фахівцями суб'єкта господарювання згідно з вимогами нормативно-технічної документації.

Суб'єкт господарювання у сервісній книжці обов'язково робить позначку про проведення передпродажної підготовки транспортних засобів, у якій обов'язково зазначаються: дата проведення передпродажної підготовки, інформація про терміни проведення сервісного обслуговування, перелік сервісних центрів та їх адреси, прізвище, ім'я, по батькові відповідальної особи, підпис, скріплений печаткою суб'єкта господарювання.

2.3. На продані транспортні засоби споживачу видається сервісна книжка, інструкція про порядок експлуатації, розрахунковий документ, який засвідчує факт продажу, довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, які є підставою для реєстрації транспортного засобу в органах ДАІ, а у разі продажу транспортних засобів і номерних агрегатів через філію суб'єкта господарювання або уповноваженого дилера - акт приймання-передачі транспортного засобу між суб'єктом господарювання та філією або уповноваженим дилером.

На проданий номерний агрегат споживачу видається технічна документація (опис), розрахунковий документ, що засвідчує факт купівлі, а також довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.

При продажу транспортних засобів, що були ввезені з-за кордону, разом з довідкою-рахунком споживачу видається оригінал або копія вантажної митної декларації, які скріплюються гербовою печаткою митниці.

Дозволяється видача довідки-рахунка, скріпленої гербовою печаткою митниці, без оригіналу або копії вантажної митної декларації. У цьому разі у довідці-рахунку обов'язково робиться запис: "У митному відношенні оформлено. Вантажна митна декларація (ВМД) "___" ____________ 200_ р. N _____, імпортер ____________________________", який скріплюється гербовою печаткою митниці.

2.4. Гарантія виробника на нові транспортні засоби і номерні агрегати діє протягом терміну, установленого нормативно-технічною документацією. Гарантійний термін обчислюється з дня продажу споживачу транспортного засобу або номерного агрегата. Гарантійні зобов'язання можуть виконуватися згідно з договором (у разі його наявності) виробником, імпортером, продавцем.


2.5. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків у транспортному засобі або в номерному агрегаті споживач в порядку та у строки, встановлені законодавством, має право вимагати:

а) пропорційного зменшення ціни;

б) безоплатного усунення недоліків в розумний строк;

в) відшкодування витрат на усунення недоліків.

Споживач має право пред'явити одну з цих вимог, а в разі її невиконання заявити іншу вимогу.

У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків у транспортному засобі або в номерному агрегаті, які виникли з вини виробника (продавця), або фальсифікації транспортного засобу чи номерного агрегата, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач у порядку та в строки, що встановлені законодавством, і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору має право за своїм вибором вимагати від суб'єкта господарювання або виробника:

а) розірвання договору та повернення сплаченої грошової суми за транспортний засіб чи номерний агрегат;

б) заміни транспортного засобу чи номерного агрегата на такі ж або на аналогічні з числа наявних у суб'єкта господарювання (виробника).

(пункт 2.5 у редакції наказу Міністерства
 економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

2.6. Безоплатне усунення недоліків, виявлених у транспортних засобах і номерних агрегатах в період гарантійного терміну, проводиться протягом 14 днів або за згодою сторін в інший термін.

2.7. При виконанні гарантійних ремонтів гарантійний термін збільшується на час перебування транспортних засобів і номерних агрегатів у ремонті.

Зазначений час обчислюється від дня, коли споживач звернувся з письмовою вимогою про усунення недоліків.

При усуненні недоліків шляхом заміни комплектувального виробу або складової частини транспортного засобу чи номерного агрегата, на які встановлено гарантійні терміни, гарантійний термін на новий комплектувальний виріб і складову частину обчислюється від дня видачі споживачу транспортного засобу чи номерного агрегата після ремонту.

2.8. Суб'єктом господарювання (виробником, продавцем або підприємством, що виконує їх функції) заміна транспортних засобів і номерних агрегатів з недоліками проводиться негайно, а в разі необхідності додаткової перевірки якості - протягом 14 днів або за домовленістю сторін.

У разі відсутності транспортних засобів чи номерних агрегатів для заміни вимога споживача задовольняється у двомісячний термін із часу подання відповідної заяви.

При неможливості задовольнити вимогу споживача про заміну в установлений термін він має право за своїм вибором пред'явити суб'єкту господарювання (продавцю або виробнику) інші вимоги, передбачені Законом України "Про захист прав споживачів".

При обміні транспортних засобів і номерних агрегатів гарантійний термін обчислюється від дня обміну.

2.9. Під час заміни транспортних засобів чи номерних агрегатів з недоліками на аналогічні належної якості, ціна на які змінилася, перерахунок вартості не проводиться.


Під час заміни транспортних засобів чи номерних агрегатів з істотними недоліками на такі ж іншої моделі належної якості перерахунок вартості в разі підвищення ціни здійснюється виходячи з його вартості на час обміну, а в разі зниження ціни - виходячи з вартості на час купівлі.

(абзац другий пункту 2.9 у редакції наказу
 Міністерства економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

При розірванні договору розрахунки з споживачем у разі підвищення цін на транспортні засоби чи номерні агрегати проводяться, виходячи з їх вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а у разі зниження цін - на час купівлі.

2.10. Доставка транспортного засобу чи номерного агрегата суб'єкту господарювання (продавцю або виробнику) для усунення недоліків та його повернення споживачу здійснюється силами і засобами суб'єкта господарювання (продавця або виробника).

2.11. Вимоги споживача, передбачені пунктом 2.6 цих Правил, не підлягають задоволенню, якщо недоліки виникли внаслідок порушення споживачем правил експлуатації транспортних засобів чи номерних агрегатів або правил їх зберігання.

У разі необхідності визначення причин утрати якості транспортного засобу чи номерного агрегата суб'єкт господарювання зобов'язаний у триденний термін з дня одержання письмової заяви від споживача направити цей товар на експертизу. Експертиза проводиться за рахунок продавця.

При проведенні експертного дослідження мають право бути присутніми представник продавця, виробника (за бажанням продавця) та за бажанням власника представник державного органу у справах захисту прав споживачів і (або) представник громадської організації споживачів чи інша незаінтересована особа. Власник транспортного засобу може бути присутнім при проведенні експертизи.

Якщо в результаті експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі транспортного засобу і номерного агрегата споживачу внаслідок порушення ним установлених правил експлуатації, зберігання чи транспортування, то вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи. Споживач, продавець мають право оскаржувати висновки експертизи в судовому порядку.

3. Комісійна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами

3.1. Комісійна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами здійснюється на підставі договору комісії між суб'єктом господарювання, який приймає товар на комісію (далі - комісіонер), і громадянином, підприємством (організацією, установою), які здають товар на комісію (далі - комітент). За договором комісії комітент доручає продаж товару комісіонеру за визначену винагороду.

3.2. Комітент доставляє транспортні засоби комісіонеру самостійно, якщо інше не передбачено договором комісії.

3.3. За комітентом зберігається право власності на товар, прийнятий на комісію, до моменту його продажу споживачу.

3.4. Комісіонер несе відповідальність в установленому законодавством порядку за втрату або пошкодження товару, прийнятого на комісію. Розмір і порядок відшкодування збитків, нанесених комітенту, визначаються за погодженням сторін, а у разі недосягнення згоди вирішуються у судовому порядку.

3.5. На комісію приймаються транспортні засоби вітчизняного та іноземного виробництва і номерні агрегати як технічно справні, так і ті, що не на ходу.

При прийманні на комісію транспортних засобів перевірка їх технічного стану та укомплектованості здійснюється за участю комітента.

3.6. На комісію приймаються транспортні засоби і номерні агрегати, що зняті з обліку в органах ДАІ, для продажу на території України:

від громадян України - за наявності паспорта чи документа, що його замінює, та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) з відміткою в ньому органу ДАІ про зняття з обліку у зв'язку з продажем або довідки на агрегат, вузол, виданої органами ДАІ. На комісію можуть прийматися вузли та агрегати транспортних засобів на підставі свідоцтв про спадщину та документів, що стверджують законність їх придбання;

від підприємств (організацій, установ) - за наявності накладної із зазначенням моделі, марки транспортного засобу, номера шасі, двигуна, його ціни, а також свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) з відміткою в ньому органу ДАІ про зняття з обліку у зв'язку з продажем, дорученням уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.

При відсутності свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) він на комісію не приймається.

Забороняється приймати на комісію транспортні засоби, вузли та агрегати, ідентифікаційні номери яких знищені або підроблені.

Транспортні засоби і номерні агрегати, на які не закінчився гарантійний термін, приймаються на комісію за наявності гарантійного талона (сервісної книжки), якщо він буде наданий комітентом. При продажу транспортного засобу і номерного агрегата гарантійний талон (сервісна книжка) передається споживачу.

3.7. Суб'єкту господарювання дозволяється приймати на комісію транспортні засоби без свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта):

від уповноважених органів - безгосподарні, котрі перейшли в спадщину державі, а також конфісковані за рішеннями судів, якщо про це є запис у документах про вилучення транспортного засобу. На ці транспортні засоби подаються довідки про реєстрацію їх в органах ДАІ на ім'я колишніх власників з відміткою номерів агрегатів;

від управління справами Міністерства закордонних справ України - транспортні засоби, що зняті з експлуатації та повернені з-за кордону державними організаціями (установами).

При здаванні на комісію транспортних засобів без реєстраційних документів зазначені організації (установи) надають суб'єкту господарювання копію документа (у 2-х примірниках, один з яких видається споживачу разом з довідкою-рахунком), на підставі якого здійснюється приймання їх на комісію (рішення суду, акти, довідки, посвідчення тощо, а також довідку реєстраційно-екзаменаційного підрозділу органу ДАІ про те, що цей транспортний засіб не знаходиться в розшуку).

Суб'єкт господарювання повинен надіслати запит до реєстраційно-екзаменаційного підрозділу органу ДАІ про те, що цей транспортний засіб не знаходиться в розшуку.

3.8. Забороняється приймати на комісію переобладнані транспортні засоби, якщо це не відображено в свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) в розділі "Особливі відмітки", а також не зареєстровані в органах ДАІ транспортні засоби від інших суб'єктів господарювання на підставі довідок-рахунків, вантажних митних декларацій та інших документів.

3.9. Суб'єкт господарювання при прийманні транспортних засобів і номерних агрегатів на комісію зобов'язаний візуально ретельно перевіряти документи, які пред'являє комітент чи довірена особа, звіряти відповідність записів у них з фактичними ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів. У разі візуального виявлення ознак підроблення документів, номерів агрегатів або невідповідності записів з нанесеними ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів суб'єкт господарювання зобов'язаний негайно повідомити про це територіальний орган внутрішніх справ.

3.10. Суб'єкт господарювання при прийманні транспортних засобів і номерних агрегатів на комісію виписує акт технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата (додаток) у трьох примірниках, який підписується комісіонером і комітентом. Перший примірник акта видається комітенту. Комісіонером ведеться журнал реєстрації виданих актів технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата.

Комісіонер зобов'язаний забезпечити позначення цін продажу на транспортні засоби і номерні агрегати за допомогою ярликів цін (цінників) або іншим способом. Ціна на ціннику повинна відповідати ціні продажу, зазначеній в акті.

3.11. Комітент на підставі заяви (листа - для юридичних осіб) має право в будь-який час забрати здані на комісію транспортні засоби і номерні агрегати за наявності акта технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата та відповідного посвідчення особи, сплативши комісіонеру обумовлену в договорі комісії плату за зберігання транспортного засобу.

При поверненні комітенту транспортних засобів повертається і реєстраційний документ.

3.12. Транспортні засоби і номерні агрегати можуть бути повернені іншій особі, якщо вона пред'явить акт технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата, виданий комітенту комісіонером, і нотаріально завірене доручення комітента з обов'язковим зазначенням номера паспорта або документа, що його замінює.

3.13. Ціни на транспортні засоби і номерні агрегати, що здаються на комісію, а також розмір комісійної винагороди визначаються за погодженням сторін.

3.14. Відповідальність перед споживачем за відповідність транспортних засобів і номерів їх агрегатів (ідентифікаційних номерів транспортного засобу і номерного агрегата) характеристикам та записам, зазначеним у реєстраційних документах, акті технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата, після виконання комісіонером доручення комітента несе комітент згідно із законодавством.

Для перевірки відповідності ідентифікаційних номерів транспортного засобу комітент або споживач (за власний рахунок) можуть замовити у відповідній експертній установі експертне дослідження відповідності ідентифікаційних номерів транспортного засобу.

3.15. Суб'єкт господарювання може за окрему плату здійснювати оцінку транспортних засобів, які не надходять для комісійного продажу (дарування, успадкування тощо), у порядку, передбаченому чинним законодавством.

3.16. У разі, коли прийняті на комісію транспортні засоби і номерні агрегати не продані в строки, передбачені договором комісії, вони за наявності згоди комітента підлягають зниженню ціни.

Строки продажу і порядок зниження ціни встановлюється суб'єктом господарювання за погодженням з комітентом, ураховуючи кон'юнктуру ринку.

Згоду на проведення зниження ціни транспортних засобів комітент підтверджує підписом в акті технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата.

3.17. Умови зниження ціни прийнятих на комісію транспортних засобів і номерних агрегатів повинні бути визначені в договорі комісії.

3.18. Транспортні засоби і номерні агрегати надходять до продажу не пізніше наступного дня після їх прийняття.

3.19. На продані транспортні засоби комісіонер повинен видати споживачу акт технічного стану та оцінки транспортного засобу, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт), гарантійний талон (сервісну книжку) при наявності, довідку-рахунок, розрахунковий документ, який засвідчує факт купівлі.

При продажу транспортних засобів, які мають дефекти, що загрожують безпеці дорожнього руху та життю громадян, суб'єкт господарювання повідомляє споживача в письмовій формі про існуючі дефекти та неможливість експлуатації транспортного засобу до їх усунення.

3.20. Плата за зберігання транспортних засобів і номерних агрегатів, що були в експлуатації, у разі повернення їх комітенту визначається договором комісії.

3.21. Транспортні засоби чи номерні агрегати, що були в експлуатації, які придбані в комісіонера, можуть бути повернені назад лише за його згодою. Щодо транспортних засобів і номерних агрегатів, на які не закінчився гарантійний термін, то на них поширюється дія статті 8 Закону України "Про захист прав споживачів".

(пункт 3.21 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства економіки України від 25.01.2008 р. N 21)

3.22. Після продажу транспортних засобів, що були в експлуатації, комісіонер у розділі свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) "Особливі відмітки" робить запис: "Автомобіль (інший технічний засіб), проданий за довідкою-рахунком, серія, номер, дата". Запис підписується керівником суб'єкта господарювання та скріплюється печаткою.

При продажу транспортних засобів, що були прийняті на комісію без реєстраційних документів відповідно до пункту 3.7 цих Правил, комісіонер на зворотному боці довідки-рахунка робить запис: "Автомобіль (інший транспортний засіб), прийнятий та проданий без реєстраційних документів", який засвідчується таким самим чином. До довідки-рахунка додаються копії документів, передбачених пунктом 3.7 цих Правил.

3.23. Комісіонер, який здійснює торгівлю транспортними засобами і номерними агрегатами за договором комісії, не зобов'язаний здійснювати експертні (спеціальні) дослідження ідентифікаційних номерів на транспортних засобах і номерних агрегатах щодо виявлення ознак підроблення та/або встановлення факту підроблення, якщо при візуальному огляді зазначених номерів комісіонером у присутності комітента їх цифри співпадають з цифрами, зазначеними в реєстраційних документах, і є штамп відповідного підрозділу органу ДАІ "Транспортний засіб знято з обліку для продажу".

Комітент або споживач має право за власною ініціативою звернутися до відповідної експертної установи для надання йому послуг з проведення спеціальних експертних досліджень.

4. Торгівля скупленими транспортними засобами і номерними агрегатами

4.1. Торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами, що були в експлуатації, здійснюється шляхом скуповування їх у громадян, підприємств (організацій, установ) та подальшого їх продажу іншим громадянам, підприємствам (організаціям, установам). Між скуповуванням та продажем суб'єкт господарювання може зробити технічне обслуговування та ремонт транспортного засобу.

4.2. Скуповування транспортних засобів і номерних агрегатів здійснюється на підставі договору між суб'єктом господарювання та громадянином, підприємством (організацією, установою) - власником транспортного засобу чи номерного агрегата.

Чинність придбання транспортних засобів і номерних агрегатів, увезених із-за кордону, стверджується вантажною митною декларацією або посвідченням митниці із зазначенням назви, марки, номера агрегата, номера і дати вантажної митної декларації, згідно з якою він був завезений на територію України.

4.3. Скуповуванню підлягають транспортні засоби і номерні агрегати, що зняті з обліку в органах ДАІ:

від громадян України - за наявності паспорта чи документа, що його замінює, та свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) транспортного засобу з відміткою в ньому органу ДАІ про зняття з обліку у зв'язку з продажем або довідки на номерний агрегат, виданої органами ДАІ.

У разі коли транспортний засіб чи номерний агрегат зареєстрований не на здавача, останній повинен надати документ, що підтверджує законність його дій: доручення власника, свідоцтво про спадщину, рішення суду тощо;

від підприємств (організацій, установ) - за наявності накладної із зазначенням моделі, марки транспортного засобу, номера шасі, двигуна, його ціни, а також свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) з відміткою в ньому органу ДАІ про зняття з обліку у зв'язку з продажем, а також доручення уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.

При відсутності свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) скуповування забороняється.

Суб'єкту господарювання забороняється купувати транспортні засоби та окремі номерні агрегати, ідентифікаційні номери яких знищені або підроблені, а також переобладнані транспортні засоби, якщо це не відображено в свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) в розділі "Особливі відмітки".

4.4. Суб'єкту господарювання дозволяється купувати транспортні засоби без свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) лише у випадках, передбачених пунктом 3.7 цих Правил.

4.5. Скуповування транспортних засобів, які мають ушкодження внаслідок аварій, дозволяється тільки за наявності довідки органів ДАІ.

4.6. Скуповування транспортних засобів і номерних агрегатів, а також їх продаж здійснюються за договірними цінами.

4.7. Право власності на скуплений транспортний засіб чи номерний агрегат переходить від здавача до суб'єкта господарювання згідно з договором.

4.8. Суб'єкт господарювання, який придбав транспортний засіб, що був у експлуатації, може здійснювати його перефарбування та (або) заміну номерних агрегатів, про що робиться запис у розділі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) "Особливі відмітки", який засвідчується підписом керівника суб'єкта господарювання та скріплюється печаткою.

4.9. При продажу транспортних засобів, які мають дефекти, що загрожують безпеці дорожнього руху та життю громадян, суб'єкт господарювання повідомляє споживача в письмовій формі про існуючі дефекти та неможливість експлуатації транспортного засобу до їх усунення.

4.10. Скуповування транспортних засобів і номерних агрегатів, на які не закінчився гарантійний термін, здійснюється за наявності гарантійного талона (сервісної книжки), якщо він буде наданий здавачем. При продажу транспортного засобу і номерного агрегата гарантійний талон (сервісна книжка) передається споживачу.

4.11. Після продажу транспортні засоби реєструються в органах ДАІ на підставі довідки-рахунка і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта), що належав попередньому власнику, які надаються споживачу суб'єктом господарювання. У розділі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) "Особливі відмітки" робиться запис: "Автомобіль (інший технічний засіб), проданий за довідкою-рахунком, серія, номер, дата", який засвідчується підписом керівника суб'єкта господарювання та скріплюється печаткою.

Начальник управління розробки,
удосконалення та впровадження
нормативних актів у сфері торгівлі
 


 
А. Юрченко
 


Додаток
до пункту 3.10 Правил роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами 


Найменування суб'єкта господарювання _______________________________

Місцезнаходження, номери телефону, факсу ___________________________

Ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ _______________________________

Поточний рахунок N ______________  у банку _________________________

___________________________, МФО ________________________________

АКТ N _____
технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата

Комісія комісіонера у складі __________________________________________
__________________________________________________________________,
                                                       (прізвище, ім'я, по батькові; посада) 

а також комітент ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані (серія, номер, коли і ким виданий, місце проживання), ідентифікаційний номер; для юридичної особи - найменування, ідентифікаційний код, організаційно-правова форма, місцезнаходження, прізвище, ім'я, по батькові, посада представника)

або представник комітента, який діє згідно з дорученням N ______ від ____________ 200_ р., виданим
__________________________________________________________________,
провели огляд технічного стану, комплектності та оцінку транспортного засобу і номерного агрегата:

Марка і модель ____________________________________________________

Технічний паспорт _________________________________________________

Двигун _____________, шасі ________________, кузов __________________,

рік випуску ________________________

Пробіг (км згідно з показником спідометра) ________________________

Зовнішній стан (із зазначенням дефектів) _______________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Двигун ___________________________________________________________

Задній міст ____________________________

Передній міст __________________________

Коробка швидкостей і зчіплення _____________________________________

Кермо управління _________________________________________________

Карданний вал ____________________________________________________

Наявність і стан електроприладів _____________________________________

Наявність і стан системи живлення ___________________________________

Наявність і стан системи охолодження ________________________________

Акумулятор _______________________________________________________

Зворотний бік акта технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегата 


Автопокришки ____________________________________________________

Наявність і стан приладів ___________________________________________

Гальмова система _________________________________________________

Комплектність салону ______________________________________________

Комплектність інструментів, запчастин _______________________________

Висновок про технічний стан транспортного засобу і номерного агрегата ___
__________________________________________________________________

Відсоток зносу ____________________________________________________

Ціна приймання ___________________________________________________
                                                                                   (цифрами і літерами) 

Ціна продажу ______________________________________________________
                                                                                       (цифрами і літерами) 

Розмір комісійної винагороди ________________________________________
                                                                                    (відсоток; сума - цифрами і літерами) 

Сума коштів для виплати комітенту ___________________________________
                                                                                                               (цифрами і літерами) 

Члени комісії:

________________________________
________________________________
________________________________
(прізвище, ініціали, підпис) 

Комітент (довірена особа)
_________________________________
                                   (підпис) 


Зниження ціни проведене 

_____,
(дата) 

ціна продажу після зниження 

_________,
(цифрами і літерами) 


розмір комісійної винагороди __________________, сума коштів для виплати
                                                                      (цифрами і літерами)
комітенту __________________________
                                     (цифрами і літерами) 

Члени комісії:

________________________________
________________________________
________________________________
(прізвище, ініціали, підпис) 

Комітент (довірена особа)
_________________________________
                                   (підпис) 


Начальник управління розробки,
удосконалення та впровадження
нормативних актів у сфері торгівлі
 


 
А. Юрченко
 


 

 

Вернуться на страницу - ГАИ-ДАЇ

 

© Группа компаний VS
Создание сайта: КЛЯКСА incorporated;)