Хоростківський державний дендрологічний парк

Хоростківський дендропарк — пам'ятка садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення. Заснований В. Г. Корчемним в 1972 р. на площі 18 га. Розташований в місті Хоростків Гусятинського району Тернопільської області. Підпорядкований Тернопільській державній сільськогосподарській дослідній станції Української Академії аграрних наук. Тут проводиться робота по інтродукції(перенаселенню), акліматизації(пристосуванню до нових умов) різних видів дерев та чагарників, зокрема акліматизації хвойних, магнолієвих, вивиденню нових їх різновидностей та форм. У колекції понад півтори тисячі різних видів, різновидностей, форм екзотичних, реліктових та аборигенових дерев і чагарників, представників трав'янистої флори з усіх континентів (крім Антарктиди).

Історія створення парку

Парк заснований 1972 р. на площі 18 га з ініціативи та під керівництвом В. Г. Корчемного. Щоб збагатити дендропарк вийнятково цікавою і екзотичною флорою В. Г. Корчемний звертався до співробітників і колег ботанічних садів Москви, Києва, Одеси, Львова, Ніжина, Батумі, Сухумі, Ташкента, Тбілісі, Риги, Владивостока, Ужгорода, Чернівців, Кам'янця-Подільського, Ялти та ін. Майже з п'ятдесяти таких зелених закладів збирав посадковий матеріал, черенки і насіння. У 1972 р. в дендропарку вперше на Поділлі розпочалась робота по інтродукції і акліматизації рододендронів. Постановою державного комітету України в 1980 р. парк було затверджено як парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва республіканського значення, а в 1983 р. рада міністрів України перевела його у вищу категорію — Державний дендрологічний парк. У червні 1983 р. Хоростківський дендропарк відвідали українські академіки К. Ситник, Д. Гордзінський, В. Смірнов, та доктор сільськогосподарських наук М. Жигайло. У 1990 р. дендропарк відвідав президент Української академії аграрних наук О. О. Созінов, у 1992 р. — представник президента України по Тернопільській області проф. Роман Гром'як.

Ландшафтно-архітектурне вирішення парку

Планування дендропарку Василь Григорович вирішив у двох стилях паркобудівництва — регулярному або французькому (передня частина) і ландшафтному або англійському (решта, понад 70 % території). У передній частині дерева та кущі висаджені симетрично, розміщені газони, квітники, малі форми скульптури, лавки. У ландшафтній частині сформовано мальовничі пейзажі на фоні широких галявин та звивиста мережа доріжок. У зелену канву насаджень вплітаються бесідки і павільйони, фонтани і водойми, скульптурні прикраси. Розбито квітники у вигляді вузької смуги вздовж доріжок. Види дерев і чагарників представлені біогрупами. Обидва ці стилі доповнюють один одного, створюють єдиний ансамбль. В центрі парку розташовано будинок садівника. Від центральної алеї, яка бере початок від головного входу, розходяться дороги і доріжки, відмежовуючи його секції і партер, регулярний і ландшафтний парки, кам'яну гірку з водоймою, мініатюрний дитячий парк регулярного стилю, «Єлисейські поля», магнолієвий і рододендроновий сади, папоротевий гайок, бузковий гай. У дендрологічному парку створено 3 відділення: дендрології, трав'янистої флори та відділ нових і маловідомих плодоягідних культур (обліпиха, актинідія, кизил, китайський лимонник, айва, аронія, жимолость, ірга, вишня повстиста)

Флористичний склад

Хвойні (шпилькові) культури парку

Листяні культури парку

 

 

Вернуться на страницу - Дендропарки (дендрарии) Украины