? Фізична особа у грудні минулого року отримала подарунок від матері у вигляді трикімнатної квартири внаслідок укладення договору дарування. Чи підлягає оподаткуванню такий дохід?

 

Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється згідно із Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями, Закон № 889-IV). 

Статтею 14 цього Закону, яка регулює оподаткування доходів, отриманих платником податку як подарунок, у тому числі внаслідок укладення договору дарування, встановлено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини (п. 14.1).

Статтею 13 Закону № 889-IV, відповідно до якої здійснюється оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, установлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем (обдарованого та дарувальника), резидентського статусу спадкодавця та спадкоємця (дарувальника та обдарованого).

Відповідно до пп. «а» п. 13.1 цієї статті об'єктами оподаткування є, зокрема, об'єкти нерухомого майна.

Згідно з пп. 13.2.1 п. 13.2 ст. 13 зазначеного Закону при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, об'єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою податку до будь-якого об'єкта спадщини.

Частиною першою пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону № 889-IV визначено, що для цілей цього Закону членами сім'ї фізичної особи є її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом.

Відповідно до частини другої цього підпункту членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Як видно з поставленого запитання, подарунок у вигляді нерухомого майна фізична особа отримала від матері, тобто члена сім'ї першого ступеня споріднення, тому згідно із Законом № 889-IV такий дохід підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою.

Частиною першою п. 13.4 ст. 13 Закону № 889-IV встановлено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (подарунок).

Відповідно до частини другої цього пункту дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації), яка подається до 1 квітня року, наступного за звітним.

Водночас згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання декларування фізичними особами майнового стану та доходів» від 26.03.2008 р. № 527-р обов'язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) фізичними особами – платниками податку, що одержали дохід у вигляді спадщини (подарунка), який згідно із Законом № 889-IV оподатковується за нульовою ставкою, визнається виконаним за умови відсутності інших підстав для виконання такого обов'язку.

 

Рубрику підготувала 

 

Олена Хобич 

Оглядач «Вісника» 

За сприяння 

 

Тетяни Добродій 

Начальника відділу розгляду звернень платників
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України
 


«Вісник податкової служби України», лютий 2010 р., № 6 (578), с. 26 (www.visnuk.com.ua)