ЧИ ПОТРІБНО ПІДПРИЄМЦЮ-ЄДИННИКУ ПОДАВАТИ РІЧНУ ДЕКЛАРАЦІЮ ПРО ДОХОДИ?

"Баланс"

№ 11, від 8 лютого 2010 р.

Євген Ланчинський

головний бухгалтер

 

Приватний підприємець у І кварталі 2009 року працював із застосуванням загальної системи оподаткування, а з II по IV квартал — із застосуванням спрощеної системи (у поточному році він продовжує бути платником єдиного податку). Інших оподатковуваних доходів у 2009 році цей платник податків не отримував. За І квартал минулого року до органу ДПС було подано декларацію про доходи, а за II, III і IV квартали — звіти за єдиним податком. Чи необхідно підприємцю як фізичній особі подавати до органу ДПС ще і декларацію про доходи за 2009 рік?

 

Ні, річну декларацію про доходи такому підприємцю подавати не потрібно.

Пояснимо, чому це так, звернувшись до норм Закону від 22.05.03 p. № 889-IV (далі — Закон № 889), яким регулюється оподаткування доходів фізичних осіб.

Закон № 889 зобов'язує фізичних осіб подавати річні декларації про доходи, якщо протягом звітного року вони отримували оподатковувані ПДФО доходи (прибуток), які:

• при їх нарахуванні (виплаті) не були обкладені ПДФО (пп. 8.1.3);

• виплачені не податковими агентами (пп. 8.2.1);

• є іноземними доходами (пп. 9.9.1).

Як бачимо, йдеться тільки про доходи, які обкладаються ПДФО відповідно до Закону № 889. І це зрозуміло — адже декларування доходів фізособами необхідне для того, щоб орган ДПС міг:

а) визначити загальний річний оподатковуваний дохід фізособи та остаточну суму ПДФО до сплати за звітний рік,

б) не допустити недоплати ПДФО до бюджету.

Саме тому згідно із Законом № 889 подавати річні декларації про доходи зобов'язані тільки ті фізособи, які отримували у звітному році доходи, що обкладалися ПДФО, а податок із таких доходів із будь-якої причини не було утримано.

У нашій ситуації платник податків у різні періоди 2009 року отримував доходи, будучи в різних статусах: як СПД на загальній системі оподаткування та як СПД – єдинник. При цьому в обох випадках це були доходи від підприємницької діяльності. Порядок оподаткування таких доходів (у т. ч. і подання звітності) регулюється не Законом № 889, а спеціальним законодавством (пп. 9.12.1 Закону № 889). А саме:

• для загальної системи оподаткування — це Декрет КМУ від 26.12.92 р. № 13-92 (розд. IV). При такій системі сплачуються авансові платежі податку з доходів (які згодом ураховуються при остаточному розрахунку суми податку) і подаються декларації про доходи за кожен звітний квартал (що наш підприємець і зробив за І квартал 2009 року);

• для спрощеної системи оподаткування — це Указ Президента від 03.07.98 р. № 727/98 у редакції Указу Президента від 28.06.99 р. № 746/99. При такій системі за отриманими підприємницькими доходами сплачується єдиний податок і щокварталу подаються звіти суб'єкта малого підприємництва – фізичної особи – платника єдиного податку (і наш підприємець це робив, будучи суб'єктом спрощеної системи оподаткування в II - IV кварталах 2009 року). Доходи, отримані єдинником у рамках підприємницької діяльності, не обкладаються ПДФО і не підлягають відображенню в річній декларації про доходи (пп. 4.3.25 Закону № 889).

Таким чином, у цьому випадку платник податків не зобов'язаний подавати річну декларацію про доходи, оскільки:

• з усіх його підприємницьких доходів сплачено відповідні податки (податок із доходів — за І квартал і єдиний податок — за II - IV квартали),

• інформація про такі доходи вже надійшла до органу ДПС (подавалися декларація та звіти);

• у 2009 році платник податків не отримував доходів, що обкладаються ПДФО, із яких з будь-яких причин не було утримано ПДФО.